2020-05-28T09:14:03+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 28 Mayıs 2020 406 Görüntüleme

Traş için İnrternetten randevu dönemi başladı!

Sakarya’da bir girişimci tarafınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kurulan internet sayfasındaki online sistemle kuaför ve berber randevuları sanal ortama taşındı.Kovid-19 tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta geçici olarak kapatılan berber, kuaför ve güzellik salonları, İçişleri Bakanlığınca piyasaya sürülen genelge doğrultusunda 11 Mayıs’ta tekrardan hizmet vermeye başladı.

Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğünde görevli girişimci Aykut Çegen de İçişleri Bakanlığınca piyasaya sürülen genelge sonrası online buluşma ile müşterilerini kabul eden berberlerin iş yükünü azaltmak, teması en aza indirmek, kağıt israfının önüne geçmek ve berberde ya da müşteride Kovid-19 çıkması durumunda buluşma geçmişinden tüm bilgilerin eksiksiz bulunmasını sağlamak amacıyla online buluşma sistemi kurdu.

İnternet sitesindeki yazılım yardımıyla randevuları dizgesel bir halde oluşturan berberler, iş yerlerinde herhangi bir kargaşalık ve yığılma yaşamıyor.

Girişimci Aykut Çegen, yapmış olduğu açıklamada, yerli yazılımla oluşturulan “berberburada.com” sitesindeki uygulamanın berberlerin kağıtla temasını ortadan kaldırdığını söylemiş oldu.

Bu sistem yardımıyla başvuruların online kabul edildiğini aktaran Çegen, “Mümkün negatif durumlarda ise o vakadan sonraki müşterilerin randevularını, kontakt bilgilerini İl Sağlık Müdürlüğü sorunsuz bir halde görüntüleyebilecek. Projeye Sakarya’dan başladık bir tek sistem tüm Türkiye’de kullanılabilecek. Berberlerin 7/24 buluşma alabilecekleri bir platform oluşturduk.” diye konuştu.

Çegen, sistem yardımıyla müşteriye buluşma hatırlatma mesajı da gönderdiklerini aktararak, “Böylece randevuların unutulması durumunda alan şahıs informasyon sahibi olacak. Bunun haricinde berberlerimizin rahat kullanım sağlayabilmeleri için Android ve iOS uygulamalarını da yazıyoruz. Averaj 15 gün içinde sanal marketlerde yer alacak. Sistemimizin en belirgin özelliklerinden biri de şudur; kişi berberden buluşma almaya gittiğinde berber randevusunu bulamazsa sistem o mahalledeki diğeri berberleri listeleyerek buluşma almasını sağlayabilecek.” dedi.

Sakarya Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu da uygulama yardımıyla hangi müşterinin ne zaman geleceğini bildiklerini söylemiş oldu.

Uygulamayla pozitif yönde sonuçlar almaya başladıklarını dile getiren Hacıoğlu, şunları kaydetti:

“Alıcı hangi saatte geleceğini oldukca iyi biliyor. O alan şahıs diğeri müşteriyi görmüyor. ‘Ben onu görmeden rahat rahat koltuğa oturuyor, toplumsal mesafeye uyup tıraş olabiliyorum.’ diyor. 580 üyemiz var. Bu sistem üyelerimiz içinde yavaş yavaş yayılmaya başladı. Çoğumuz oldukca beğeniyor, çok da fazla fazla güzel tutmaya başladı. Kağıda yazıyorsunuz, unutulup gidiliyor bir yerlerde bu. Kimi peçeteye, kimi tıraş kağıdına yazıyor, bunlar yanlış şeyler. Bu sistemin oldukca daha yararlı olacağına inanıyorum.”

Sistemi etken kullanan kuaför Mahmut Başaran ise elde not almanın kaybolma, derhal ulaşamama, el altında olmama benzer şekilde bazı dezavantajları bulunduğunu vurgulayarak uygulama ile iş yüklerini azaldığını söylemiş oldu.

Bu sistemle müşterilerine daima buluşma verebildiklerine işaret eden Başaran, “Arka dönüşleri oldukca güzel oldu. Müşterilerimiz oldukca iyi bulunduğunu söylüyor, güzel yanlarını görüyoruz. Her insana de tavsiye ediyoruz. İnşallah bu şekilde mesleğimize insanların itibarının daha da artacağını düşünüyorum. Bundan sonrasında bu şekilde devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama