2020-05-28T09:14:29+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 28 Mayıs 2020 689 Görüntüleme

Yeni bir Kozmik Patlama Oldu!

ScienceDaily’nin haberine gore, biri 2016 senesinde Dünya’dan averaj 500 milyon, diğeri 2018’de 3,4 milyar ışık yılı uzaklıkta iki değişik galakside meydana gelen patlamaların, süpernova patlamaları ve gama ışını saçan patlamalarla bazı benzer özellikler taşısalar da ayırt edici niteliklere haiz olduğu gözlendi.

CSS161010 ve ZTF18abvkwla isminde olan patlamaların, ışıksal geçişleri tarayan Catalina Gerçek Süre Geçiş Gözlemi, Tüm-Gökyüzü Otomatik Süpernova Gözlemi ve Zwicky Geçiş Tesisi tarafınca keşfedildiği açıklandı.

Gökbilimcilerden oluşan iki ekip, patlamaları, Karl G. Jansky Çok Geniş Düzeneği, Dev Metredalga Radyo Teleskobu ve Chandra X-ışını Gözlemevi ile araştırmayı sürdürdü.

ZTF18abvkwla’yı inceleyen ekibin lideri Anna Ho, cismin radyo emisyonunun, gama ışını patlaması kadar parlak bulunduğunu belirtirken, CSS161010 üstünde çalışan Northwestern Üniversitesinden Deanne Coppejans, patlamanın, yıldızlar arası boşluğa “umulmadık” oranda materyali oldukça yüksek hızda fırlattığını söylemiş oldu.

Coppejans’in emek verme arkadaşı Raffaella Margutti de “Neye baktığımızı anlamak, oldukça olağan dışı olduğundan neredeyse iki yılımızı aldı.” diye konuştu.

Her ikisinin de, Haziran 2018’de şaşırtıcı özelliklere ve harekete haiz olduğu keşfedilen kozmik patlama AT2018cow ile ortak yanları olduğu da kaydedildi.

Yeni kozmik patlamalar sınıfına giren keşiflerle ilgili ayrıntılar, “Astrophysical Journal” ve “Astrophysical Journal Letters” dergilerinde yayımlandı.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama