2020-08-15T22:33:50+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 15 Ağustos 2020 441 Görüntüleme

Güneş’te patlama: Tüm dijital hayat devre dışı kalabilir

Bilim adamları Güneş’te gözlemlenen büyük bir karanlık noktanın Dünya’ya doğru döndüğünü ve ebatının istikbal birkaç gün içerisinde artabileceğini açıkladı. AR2770 olarak isimlendirilen lekenin Mars’ın genişliğinde bir ‘birincil karanlık çekirdeğe’ mevcut ifade edildi.

NTV’de bulunan habere gore güneş lekesi, 11 senelik yeni elektromanyetik etkinlik devresi olan Solar Cycle 25’in bir parçası ve üstünde henüz küçük patlamalar ortaya geliyor. AR2770 şimdilik oldukça büyük patlamalar üretmemiş olsa da, eksperler Dünya’daki elektromanyetik operasyonları ve tesisleri dönem dışı bırakabilecek vakası yakından takibini sürdürüyor.

Yeni güneş lekesi, ABD’nin Florida vilayetinde izlenim meydana getiren amatör gökbilimci Martin Wise doğrultusundan belirlendi. Trenton’dan görüntü alan amatör gökbilimci Martin Wise doğrultusundan gözlemlendi. Sonrasında bilim adamları harekete geçti.

Space Weather’ın raporlarına gore, AR2770’in, Dünya atmosferine ufak iyonlaşma dalgaları yolluyor. Bunun yanında, lekenin kısmı büyüyor ve istikbal zamanlarda daha yoğun Güneş patlamaları üretebilme olsılığı bulunmantadır.

NASA’nın açıkladığına gore gore, Güneş patlamaları, güneş lekelerinin yakınında manyetik alan hatlarının dolaşması, kesilmesi ya da tekrardan düzenlenmesinden meydana gelen ani bir enerji boşaltımının gerçekleşmesiyle geliyor. Sonrasında Güneş’ten gelen bu yüksek enerjili parçacıklar, Dünya’nın atmosferine girdiğinde manyetik kutup noktaları üstünde aurora adı verdiği ışık hadiseleri yapılıyor. Bu esnada radyo iletiminde aksaklıklar, uyduların elektronik devrelerinde hasar, elektrik iletim hatlarında bozulmalar ve bazen kent elektriğinde kayıplar görülebiliyor.

Diğer yandan bu patlamalar, yörüngede tespit edilen uydular ve astronotlar amacıyla olabildiğince büyük bir risk meydana getiriyor. Kozmik dalgaların sertliği hususi hava balonları ile ölçülüyor. Dalgalar, Dünya’nın atmosferine ilişki ettiğinde, bu balonlar vasıtası ile frekeansların ebatı da ölçülebiliyor.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama