2020-07-03T13:30:18+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 3 Temmuz 2020 639 Görüntüleme

Türkiye’nin ilk insansız mini tankı göreve hazır

Türk müdafa endüstri şirketlerinden Katmerciler, dünyada oldukça az ülkede tespit edilen insansız kara araçlarının ülkemizdeki ilk paletli örneğini, Aselsan’la eş güdümlü Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırıyor. 

YERLİ VE MİLLİ

ASELSAN’ın yükleniciliğinde yaşama geçirilecek proje, yerli olma özelliğini sunan ve muadilleri içinde üstün özelliklerle ön plana çıkıyor. ASELSAN ile Cumhurbaşkanlığı Müdafa Endüstri Başkanlığı içinde imzalanan silahlı derslik insansız kara aracı temin sözleşmesi kapsamında seri üretimine başlanacak silahlı insansız kara aracının, uzaktan kumanda etkileşim alt yapısı dahil bütün altyapı platformu Katmerciler doğrultusundan geliştirildi.

2021 YILINDA TESLİM EDİLMEYE BAŞLANACAK

Vasıta; bulgu, gözetleme, amaç belirlenmesi yapabilen, üstüne tabanca ve gözetleme sistemleri dahil gereksinim duyulan birçok düzenin takılabildiği, uydu bağlantısı üstünden uzaktan denetim edilip yönetilebilen, otonom olarak kullanılabilme özelliğini sunan, sıkıntılı yol, arazi ve iklim şartında üstün hareket kabiliyetine haiz dünyanın en önde platformlarından biri olacak. Aselsan ile Katmerciler içinde imzalanan seri üretim sözleşmesi gereğince “insansız mini tank” şeklinde de isimlendirilen silahlı insansız kara araçları, 2021 senesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmeye başlanacak.

DÜNYADA SAYILI ÜLKEDE VAR

Dünyada birçok ülke kuvvetli ordulara haiz olmalarına karşın İKA teknolojisine haiz ülke adedi oldukça sınırı olan. Dünyadaki muadillerinden daha üstün olan bu vasıta ile Türkiye bu segmentte en önemli sayılı ülkelerden birisi olacak.

İNSANSIZ MİNİ  TANKIN ÖZELLİKLERİ

Yerli ve Türk mühendisliği ürünü insansız kara aracı, birçok arazi ve yolda üstün performans sergileyebiliyor. Zırh seçeneği tespit edilen vasıta, uydu bağlantısıyla oldukça uzak mesafelerden denetim edilebiliyor. Uzaktan kumanda birimiyle ise yakın alanda bütün fonksiyonlarıyla kumanda edilebiliyor. Detaylı tabanca sistemlerinin monte edilebildiği platform, dinamik durumda ve eğilimli arazide atış ve yüksek isabet olanağı sunuyor. Vasıta, Aselsan doğrultusundan tasarlanan Sarp Dual Uzaktan Komutalı Stabilize Tabanca Sistemiyle amacı kendiliğinden belirleme ve imha edebilecek. Vasıta, oldukça düşük termal iz özelliği taşıyor. Gece-gündüz, sıkıntılı hava şartlarında ve iklimde kullanıma makul olan aracın, elektrikli ve hibrit model seçenekleri bulunmantadır. Platform, ağır ve hafifçe silahlara haiz tabanca istasyonu, bulgu gözetleme aracı, hasta ve yük taşıma aracı ve çıkartma operasyonlarına destek vazife alabilecek konfigürasyonlarıyla kullanıcıya geniş alternatifler sunuyor. 3 ton yüklü ağırlık kapasitesine haiz vasıta, kompakt ebatına karşın, üst derslik zırhlı araçlarda tespit edilen tüm sıkıntılı performans ve arazı testlerinin tamamını başarılı bir şekilde yerine getirebiliyor.

AĞIR YÜKLERİN TAŞINMASINA YARDIMCI OLUYOR

Çatışma bölgesindeki gelişme ya da kıyı çıkartma operasyonlarında ilk ateş esnasında ön planda kullanılarak yaralıların tahliyesi esnasında susturma atışı yapmış olup eleştiri noktalara mevzilenmiş unsurların mevzilerden çıkarılması esnasında, yoğun atış altında karşı atış yaparak, can kayıplarının azaltılmasında mühim rol oynuyor. Sıkıntılı arazi koşullarında ağır yüklerin taşınmasında destek olurken, düşman tehdidi altında olan ortamlardan geride bıraktığımız lojistik hatlarda kullanılarak can güvenliğini artırıp personel ihtiyacını azaltıyor. Mevcut kamera sistemleri vasıtası ile, düşman unsurların belirlenmesi ve operasyon sahasının keşfi amacıyla mühim bilgileri, düşük siluet ve termal izi vasıtası ile can kayıbı olmadan toplayabiliyor.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama