2020-05-30T12:32:42+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 30 Mayıs 2020 499 Görüntüleme

SpaceX Roketi Patladı!

Elon Musk’a ilişik SpaceX şirketinin Starship roketinin dördüncü prototipi Teksas’ta bulunan tesislerde meydana getirilen kontrol esnasında infilak etti. SpaceX’in Mars ve Ay’a insan göndermek için geliştirdiği rokette meydana gelen patlamanın sebebi ise hemen hemen bilinmiyor. Patlayan prototip bir takım testten geçmiş olan SpaceX’in SN4 modeline ilişik. Elon Musk’ın şirketinin mürettebatla uzaya fırlatmayı organize ettiği uzay mekiğinden değişik bir prototip. Meydana getirilen açıklamada “Seri Numarası 4″ (SN4) roket motorunun statik patlama olarak malum bir saha testi esnasında patladığı bildirildi.

Patlayan prototipin bu hafta sonu NASA astronotlarını Florida’dan uzaya fırlatacak olan Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracından değişik olduğu hatırlatıldı. Bu roket sistemi daha ilkin uyduları pek oldukca kez başarıyla fırlatmıştı.

Patlayan prototip şirket tarafınca ay ve Mars’a insan ve yük göndermek amacıyla tasarlandı. Roket yine kullanılabilir olacak şekilde tasarlandı. Böylece SpaceX ticari bir tayyare benzer biçimde onu onlarca kere fırlatabilir ve geri indirebilir. Şirket bu yıl uzaya ve 2022 yılına kadar da aya ulaşmayı hedefliyor.

(İHA)

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama