2020-10-11T23:34:34+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 11 Ekim 2020 504 Görüntüleme

ABD’li astronot ilk insanlı uzay seferine katılamayacak… Sebebi ise…

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’nın 2011’den Space Shuttle mekiğiyle yaptığı son insanlı uzay seferinin ekip komutanlığını yapan tecrübeli astronot, şahsi Twitter hesabında paylaştığı videoda “ailevi sebepler nedeniyle” görevden çekildiğini açıkladı.

Istikbal senenin aile bireyleri amacıyla mühim dönüm noktalarının yaşanacağı bir sene olacağını ve bu nedenden dolayı onların beraberinde olmak istediğini bildiren Ferguson, “Yeni bir vazifeye hazırlanıyorum. Bu görevde Dünya’ya ayak basmam ve benim amacıyla plusteken mühim ekibe, aileme öncelik vermem gerekiyor. Starliner ekibi ve NASA astronotlarıyla eş güdümlü çalışmayı sürdüreceğim.” şeklinde konuştu.

Boeing’ter 2021’den sağlamayı planladığı ilk insanlı test uçuşu amacıyla ekip lideri seçilen Ferguson’un konumunu, onun yedeği olarak eğitimlere katılan NASA astronotu Butch Wilmore’un alması bekleniyor. Ekipte Wilmore’un yanı sıra NASA astronotları Mike Fincke ve Nicole Mann da yer oynuyacak.

NASA, 2014’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) özel şirketlerin tasarladığı mekiklerle personel taşımak üzere “Ticari Mürettebat Geliştirme” uygulamasını başlatmıştı. 

Uygulama kapsamında SpaceX şirketi “Crew Dragon”, Boeing ise “CST-100 Starliner” mekiklerini geliştirdi. SpaceX, 30 Mayıs’ta NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i taşıyan uzay kapsülünü ISS’ye yollayarak ilk insanlı test uçuşunda başarıya ulaşırken, Boeing şimdilik insansız test fırlatışlarında umduğunu bulamadı. Boeing’ter geride bıraktığımız sene 22 Aralık’ta yaptığı ilk fırlatma testinde yörüngeye istenildiği gibi yerleşemeyen Starliner mekiği, Dünya’ya geri dönmüştü.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama