2020-10-11T23:34:25+03:00
Ana Sayfa Eğitim 11 Ekim 2020 524 Görüntüleme

Sınav stresini azaltan yazılım: e-Biyosınav

Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören Necdet Mert Yüzgüleç ve Yunus Emre Yazarlı, danışman öğretmenleri Serkan Ocak Ayı eşliğinde imtihan stresini plus aza indirmeyi amaçlayarak geliştirdikleri yazılımla TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Gaziantep’te düzenlenen liseler arası eğitim teknolojileri yarışmasına katıldı. 

Genç yetenekler, “galvanik deri tepkisi (GSR) ölçüm sensörü” kullanarak geliştirdikleri ve “e-Biyosınav” adını verdikleri yazılımla 1830 proje arasından ilk 8’e girdi. 

Söz hususu program, sınava giren öğrencilerin hier bir soru karşısında beden kimyasında yaşanan değişimi el parmaklarına takılan GSR sensörler aracılığı ile ölçerek, veri tabanında gerilim oranını hesaplıyor.

Hier bir bozukluğun öğrenciler üstünde ne kadar gerilim oluşturduğunu rakamsal değerlerle meydana çıkaran program, gerilim seviyesi yüksek bozukluğun anında sonrasında düşük oranlı soruyu seçerek beden kimyasında yaşanan anormal değişimleri normal seviyeye indiriyor.

Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri öğretmeni Serkan Ocak Ayı, AA muhabirine, geliştirdikleri yazılımın eğitim bölümünde ilk kez yapılmış bir projenin ürünü olduğunu söyledi.

Öğrencilerin hangi soruda ne kadar gerilim yaşadığını belirliyor

Projenin, öğrencilerin sınavlarda denk geldiği plus büyük sorun olan stresi yenmeye yönelik olduğunu altını çizen Ocak Ayı, şunları kayıt etti:

“Bu yazılımla öğrencilerimizin gerilim seviyelerini GSR sensörler kullanarak galvanik deri tepkisi yöntemiyle ölçüyoruz. Sınava giren öğrenci, parmaklarına yerleştirdiğimiz GSR sensörlerle eş güdümlü yazılımı kullanmaya başlıyor. Sensörler insan vücudundaki elektriksel değişkenlikleri ölçerek o anki heyecan halini belirleme etmemizi sağlıyor. Böylelikle imtihan sırasında yaşanan tüm değerler, mikro denetleyici aracılığı ile yazılımın veri tabanına kaydediliyor. Yani öğrencinin hangi soruda ne kadar gerilim yaşadığını belirleme ediyoruz. Öğrenci bir soruda çok çok gerilim yaşadığı an program anında araya girmek ederek veri tabanındaki bilgilerle karşılaştırıp gerilim hayata olsılığı daha az soruyu karşısına çıkartıyor ve gerilim halini dengeliyor.”

Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Necdet Mert Yüzgüleç den yazılımı okullarında oluşturulan sınavlarda denediklerini ve yüzde 35 streste azalma yaşandığını fark ettiklerini dile getirdi.

Sınavlarda anlatım sorunu veya hatalı olan soruların tespitinin söz hususu yazılımla daha basit yapılacağını savunan Yüzgüleç, “Program yaygınlaştırıldığı vakit imtihan sistemlerinin kaliteleşmesinde mühim bir rol oynayacaktır.” şeklinde konuştu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama