2020-06-20T23:53:24+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 20 Haziran 2020 712 Görüntüleme

Yerli Orta Menzilli İlk füze Motoru Test Edildi!

Türkiye’nin orta menzilli ilk yerli roket motoru (TEI-TJ300), {Eskişehir}’de Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılmış olduğu törende kontrol edildi. TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Tesisleri’nde, Genel Müdür Mahmut Akşit’ten informasyon alan Varank, 10’dan geriye sayılmasının sonrasında prototip testini başlatma komutunu verdi.

Varank, başarı ile gerçekleşen testin sonrasında yapmış olduğu konuşmada, Türk mühendisler doğrultusundan tasarlanan motorun Türkiye’nin müdafa sanayisi yönünden çok önemli bir ilerleme bulunduğunu ifade etti.

“Bugün TÜBİTAK desteği sayesinde tasarlanmış TJ300 isimli turbo jet motorun ateşlemesini gerçekleştirdik. Bu motorlar, orta menzilli vapur savar füzelerinde kullanılmak suretiyle tasarlandı” ifadesini kullanan Varank, bu motorun çoğu değişik platformda da kullanılabileceğini aktardı.

Bakan Mustafa Varank, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“TEST ORTAMI DA TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ”

TEI’deki kontrol ortamının da tamamıyla yerli ve ulusal olduğuna ilgi çeken Varank, “Bir ürünü yapabilirsiniz ancak kontrol ortamını bile diyelim ki yabancı bir ülkeden alabilmek mecburiyetinde olduğunuzda bunu size sağlamıyorlarsa o ürünün testini bile gerçekleştiremezsiniz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Varank, TEI’de daha evvelce “Gökbey” isimli helikopterin motorunun çekirdeğinin ateşlendiğini hatırlattı.

TEI Genel Müdürü Akşit’in, Gökbey’in motorunun bu yıl TAİ’ye teslim edileceği sözünü verdiğini söyleyen Varank, “Onlar da bu teslimattan sonrasında Gökbey’de kullanılacak motorun entegrasyonuyla alakalı çalışmalara başlayacaklar.” ifadesini kullandı.

Törene, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Büroyu Başkanı Ali Taha Koç, {Eskişehir} Valisi Erol Ayyıldız ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal katıldı.

TEI-TJ300’ÜN ÖZELLİKLERİ

TÜBİTAK, TEI ve Roketsan’ın iş birliğiyle imal edilen “Türkiye’nin Orta Menzil Vapur Savar (OMGS) ilk Hava Solumalı Roket Motoru” TEI-TJ300, dar bir çapta 1300 nevton itki elde edebiliyor.

Ulusal dizayn roket motoru, 5 bin fitlik irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek süratlerde çalışabilme özelliğini sunan.

Sistem, saniyeler içerisinde kafi itkiye ulaşacak şekilde geliştirildi. Ulusal dizayn roket motorunun marşa (başlatıcı sistem) gereksinim olmadan kanat altı rüzgarı ile emek harcama özelliği sahip olunan.

Roket motoru, boyutlarındaki zor olan kısıtlar sebebiyle hava, deniz ve kara müdafa sistemlerine uyacak şekilde tasarlandı.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama