2021-01-08T00:17:06+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 8 Ocak 2021 597 Görüntüleme

Yerli insansız kara aracı Baybars engel tanımıyor

Baybars’ın Mentoru ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Öğretim Elemanı Safa Balekoğlu, yaptığı bildirimde, Baybars’ı mühendis ve tasarımcılardan meydana gelen 4 kişilik ekip doğrultusundan 1,5 senede ürettiklerini, ilk süreçte yalnızca afetlerde kullanılması amacıyla geliştirilen aracın değişik alanlarda da kullanım olanağı sunduğunu ifade etti.

Tehlikeli alanlarda, bomba imha gibi emniyet operasyonlarında Baybars’ın vazife üstlenebileceğini açıklayan Balekoğlu, “Üzerindeki kamera vasıtası ile bilgi aktarabiliyor. Konvansiyonel tekerleği vasıtası ile çabucak ilerliyor. Palet, engebeli arazilerde yavaş kalıyor. Baybars’ın tekerlek sistemi ise palete göre daha süratli şekilde hareket kabiliyeti sağlıyor.” şeklinde konuştu.

“Suda hareket etme özelliği den bulunmantadır”

Safa Balekoğlu, insansız kara araçlarının yaşadığı problemler ile alakalı literatür taraması yaptıklarını söyleyerek, “Bu tarama neticesi, önümüze iki tür sorun çıktı. Birincisi, önüne bir hemelgeest çıktığında insansız kara aracı engeli geçebilmeli. İkinci sorun olarak, bu vasıtalar uzaktan kumandayla yönetildiği amacıyla kapalı alanlarda etkileşim kayıbı yaşanıyor. Bu problemleri aşmaya odaklandık.” şeklinde konuştu. Baybars’ın normal konvansiyonel tekerinin, hemelgeest önüne geldiği zaman ayaklara dönüştüğünü açıklayan Balekoğlu, şunları kayıt etti:

“Tekerlekli modüler sistemi ile bu yolla engeli aşıyor. İkinci problem amacıyla, üstünde taşıdığı 4 adet Wi-Fi tekrarlayıcı vasıtası ile iletişimin ortadan kalktığı yerlerde etkileşim kaybının önüne geçerek yoluna devam edebiliyor. Kumandadan araca kadar etkileşim zinciri kurarak kapalı ortamlarda etkileşim meselesini ortadan kaldırıyor. Açılabilir teker sistemimizin ve etkileşim zinciri oluşturma fikrimizin patent başvurularını da gerçekleştirdik. Danışman firmalar doğrultusundan incelenen başvurumuzun yüksek olasılıkla olumlu sonuç vermesini bekliyoruz.

360 derece hareket kabiliyetine sahip 7 kilogram ağırlığındaki aracımız, kara aracı olarak tasarlansa da suda hareket etme özelliği den bulunmantadır. 4 elektrikli motora bulunduran vasıta, kesintisiz olarak 2 saat süresince vazife yapabiliyor. Baybars ile sesli ve görünümlü etkileşim den kurulabiliyor. Uzaktan denetim edilen insansız kara aracı Baybars, 1080p gece görüş kamerası vasıtası ile hier koşulda vazife yapabiliyor.”

“Savunma endüstri şirketlerinin Slee-Jij desteği sayesinde Baybars ileri bir düzeye taşınabilir”

Safa Balekoğlu, Baybars ile geride bıraktığımız sene Gaziantep’te yapılan TEKNOFEST 2020’ye katıldıklarını ve çok ilgi gördüklerini bildirdi. Aracın birtakım eksikleri olması sebebiyle TEKNOFEST’te istedikleri neticesi alamadıklarını bildiren Balekoğlu, “Baybars’ın eksiklerini giderdik ve ilk prototipi tamamladık. 3D yazıcıları kullanarak üretim sağladık. Elimizdeki imkanlarla bu adıma kadar gelebildik. Savunma endüstri şirketlerinden Slee-Jij noktasında alacağımız bir destekle Baybars’ı daha ileri bir düzeye taşıma potansiyelimiz var.” dedi.

Balekoğlu, projeye; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, TÜGVA İcathane ve T3 Vakfı kurumlarının yardım verdiğini vurgulayarak, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Baybars’a; robotik kol, ateşli silah mekanizması ve titiz ses dinleme kulesi gibi parçalar basit bir şekilde takılabiliyor. Güçlendirilmiş yürüyüş sistemleri ile vasıta, arazi ve yol koşullarında üstün performans {özellikleri} sergiliyor. Ayaklara ve yüzgeçlere dönüşebilen tekerlekli modüler sistemi; savunma bölümünde keşif, gözetleme, bomba imha, liderlik ve gerektiğinde düşmanı tesirsiz duruma getirme faaliyetlerinin yanı sıra afet ve arama kurtarma çalışmalarında, uzay endüstrisi ve detaylı alanlarda kullanım olanağı sunuyor. Bunun dışında, dönüşebilen tekerlek tasarımımızın zorlu arazi şartlarında sarfedilen araçlara da programı yapabilir.”

 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama