2020-07-16T08:53:09+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 16 Temmuz 2020 380 Görüntüleme

Yapay zeka devi Türkiye’yi seçti! Şirketin yeni teknoloji üssü olacak

Afiniti Türkiye ofisinin kurucularından, firmanın Global Teknoloji Operasyonları Başkanı Ömer Akkentli, AA muhabirine yapmış olduğu bildirimde, firmanın 2006’da ABD’deki davetiye merkezlerinin problemini belirlemek hedefiyle kurulduğunu açıkladı.

Akkentli, “Sektörün gereksinimlerine daha iyi yanıt vermek ve eşleştirmeleri tedavi etmek hedefiyle son senelerde bu prosese suni zeka teknolojileri de dahil edildi.” şeklinde konuştu.

Davetiye merkezlerinin fazlaca çok veri biriken ortamlar bulunduğunu, bu nedenden dolayı verilerin yorumlanmasına yönelik teknolojilerin tüketimi yönünden imkân sağladığını açıklayan Akkentli, firmanın ana emek verme alanının insan-insan ilişkilerinde memnuniyeti meydana getiren nedenlere odaklanmak bulunduğunu ifade etti.

“İNSANLARIN İNSANLARA SUNDUĞU HİZMETLERİ İYİLEŞTİRİYORUZ”

Akkentli, bu hizmetin en fazlaca kullanıldığı alanlardan birisinin sıhhat hizmetleri olduğuna ilgi çekerek, şunları kayıt etti:

ABD’nin en büyük sıhhat kuruluşlarından birisinde, yerinde bakıma gereksinim duyan onbinlerce hastaya hangi hasta bakıcıların gideceğine karar veriyoruz. Doğru insanı gönderirseniz, o hastanın tedaviye sadık kalma seviyesi yükseliyor. Başka en önemli alan ise davetiye merkezleri. Davetiye merkezleri arandığında, sıradaki uygun alan kişi temsilcisine aktarıyor. Bizim kurduğumuz sistemde ise size en iyi hizmeti verecek olan temsilciye aktarıyor. Bu doğru yapıldığında, kurumlara ticari katkısı oldukça yüksek oluyor.”

“YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞI NEDENİYLE TÜRKİYE’Yİ SEÇTİK”

Batı dünyasındaki telekom şirketlerinin aşağı yukarı yüzde 75’i ile iş birliği ortamında çalıştıklarını izah eden Akkentli, “Bu kapsamda, onların davetiye merkezlerindeki değişik taleplerine yönelik çözümler sunuyoruz. Algoritmalarımızı kullanmaya başladıklarında ölçülebilir ciddi gelişmeler oluyor. Bu ilerlemeyi, günün belli dönemlerinde algoritmamızı dönem dışı bırakarak, etken bulunduğu zaman içinde kıyaslayarak meydana koyabiliyoruz.” dedi.

Akkentli, Afiniti’nin dünyada suni zeka bölümünde çalışan, ana işi suni zeka olan ve sayısal değeri 1 milyar doların üstünde olan 9 şirketten biri olduğuna işaret ederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Türkiye’de durumu hazırda İstanbul’da büromuz ve 50 kişilik ekibimiz var. Bu ekibi sene sonuna kadar 200 şahsa çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’de yetişmiş fazlaca ciddi bir insan deposu var. Bu kaynak sayı ve kalite yönünden olabildiğince kafi. Bu nedenden dolayı Türkiye’yi firmanın 4’üncü üssü olarak seçtik.”

“GELECEĞİN DENEYİMLERİ TÜRKİYE’DE ŞEKİLLENİYOR”

Dünyanın en önemli şirketlerinin yanı sıra, Türkiye’nin önde gelen şirketleriyle de eş güdümlü çalıştıklarını altını çizen Akkentli, “Türkiye, birtakım mevzularda fazlaca ileri bulunduğu amacıyla bizim açımızdan mühim bir alan. Dijital bankacılık ve genç nüfusun dijital deneyimleri kullanabilmesi Türkiye’de olabildiğince iyi düzeyde. Geleceğin deneyimleri belli ölçülerde Türkiye’de şekilleniyor. Bu deneyimleri gözlemlemek mühim bir üstünlük.” şeklinde konuştu.

Akkentli, Türkiye’de kurmuş oldukları ekibin ana amacının küresel çapta hizmet vermek bulunduğunu hatırlatarak, “Dünyanın detaylı ülkelerdeki müşterilerimize Türkiye’deki teknik ekibimiz yardım sağlıyor. Türkiye, şirketimizin küresel bir üssü olarak nitelendirilebilir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Davetiye merkezlerine yönelik geliştirdikleri suni zeka düzeneğinin yanı sıra, bu ürünün yatayında geliştirdikleri diğer ürünlerin de bulunduğunu söyleyen Akkentli, “Şu ana kadar yaptığımız şey eşleştirmekti. Artık yapacağımız şey, bu teması anladıktan sonrasında yarar çıkaracak şekilde iki yönü da desteklemek. Bu bağlamda mamüller geliştiriyoruz.” dedi.

İNGİLTERE’NİN ESKİ BAŞBAKANI CAMERON ŞİRKETİN DANIŞMA KURULUNDA

Akkentli, davetiye merkezi çalışanının yapmış olduğu görüşmelere bakıp, nerede etkin veya başarısız bulunduğunu belirleme ettiklerini söyleyerek, “Bizim mevzumuz suni zeka algoritmalarıyla bu hali kavrayabilmek. Davetiye içindeki sesteki duygusal iniş çıkışların yanı sıra çağrıların başarı çıktısına bakmak da ciddi neticeler sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Tercih edilen amaca yönelik kurumlarla eş güdümlü çalıştıklarını söyleyen Akkentli, “Satış artırma hedefleri olan şirketlere ilk günden itibaren satış adedi noktasında pozitif yönde tesir ediyoruz. Diğer yandan, Afiniti’nin stratejisinde mühim rol oynayan bir danışma kurulu bulunmantadır. Afiniti’nin danışma kurulunda, dünyanın en önemli adları yer almakta. İngiltere’nin eski başbakanı David Cameron’ın Idare Kurulu Başkanlığı’nı üstlendiği kurulda; ABD’nin en büyük kurumlarının başlangıcında olan insanoğlu var.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama