2020-08-19T15:33:49+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 19 Ağustos 2020 304 Görüntüleme

Türkiye’nin denizleri için yerli hamle!

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ile Kenar Güvencesi Genel Müdürü ve Idare Kurulu Başkanı Durmuş Ünüvar doğrultusundan imzalanan protokol kapsamında, Türkiye’nin denizlerinde ortak resmin oluşturulması kapsamında, KEGM’ye bağlı bütün vapur trafik hizmetleri, Yerel Otomatik Tanımlama Sistemi (Yerel AIS) ve deniz seyir yardımcılarından hareketli izler ve bilgiler, yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile anlık alınarak birleşik edilecek ve birleştirilen izler ile bilgiler filtre edilerek alakalı kurumlarla paylaşılması amacıyla internet tabanlı bir sistem geliştirilecek.

Durmuş Ünüvar, protokole dair, Türk Boğazları Vapur Trafik Hizmetleri Sistem Yükseltmesi ile başlamış olan iş birliği ve çözüm ortaklığının Ortak Deniz Resmi Protokolü ile devam ettiğini ifade etti.

İki güzide kurumun karşılıklı oldukca güzel emek harcamalar gerçekleştirdiğini bildiren Ünüvar, “Bugüne dek gelinen süreçte HAVELSAN’a teşekkürlerimi iletiyorum. Kullandığımız bütün sistemlerin yerli ve ulusal program ve sistemlerle donatılmasında mühim hizmetler veriyoruz. Bu anlayışımız artık da bu yolla devam edecek. İnşallah artık oldukca daha güzel projelere imza atacağız. Internasyonal alanda da denizcilik pazarında neler yapabileceğimizi kurguluyoruz.” dedi.

Mehmet Akif Nacar da KEGM ile HAVELSAN içinde 2019 senesinde imzalanan bir iş birliği anlaşması bulunduğunu anımsatarak, şu şekilde söyledi:

Geliştirilecek yazılımın, deniz trafiğine yönelik gelecekte kurulması tahmin edilen iz ve veri üretecek sistemlere entegrasyonuna ideal bir altyapıya haiz olacağını söyleyen Nacar, “Program bunun yanı sıra Internasyonal Denizcilik Organizasyonunun e-seyir stratejisine ideal olarak tasarlanan kenar tabanlı teknolojilerle uyum sağlayacak esneklikte olacak. Kurumlarca tesis edilmiş sistemlerde ve bu sistemlerin işleyişlerinde farklılık gerektirmeyecek.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Nacar, projenin devamında bir eğitim merkezi kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü söyleyerek, “Türk denizciliğine ve yerli-milli teknoloji geliştirmeye olan katkılarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama