2020-09-04T10:49:17+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 4 Eylül 2020 321 Görüntüleme

Siri’nin açığını buldular: Apple ödül olarak bin lira gönderdi

Apple, hatayı kabul ederek güncelleme ile düzeltirken, Okan ve Gökmen’e mükafat olarak bin lira gönderdi. Hatayı bulanlardan Okan Sarıoğlu, Siri’nin bir sesli komutla 24 saatin her dakikasına toplam bin 440 tane alarm kurulduğunu söyleyerek, “Aynı şeyi arkadaşımın telefonunda da denedik. Aynı hata ile karşılaştık. Ödülden kaynaklı oldukca mutlu olduk” dedi.

DHA’nın aktardığı habere bakılırsa, {Eskişehir}’de oturan Okan Sarıoğlu ve Gökmen Duman, Apple’ın Siri programını kullanarak akşam saat 19.00’a alarm oluşturmak istedi. Yalnız, Siri programı alarmı saat 19.00 yerine saat 02.00’ye ayarladı. Sarıoğlu ve Duman, tekrardan tecrübe etmek istedikleri sırada bir gelen çağrıya yanıt vermelerinin sonrasında Siri programı bu kez günün 24 saatinin her dakikasına toplam bin 440 tane alarm oluşturduğunu fark etti. Açığı belirleme eden gençler hali anında Apple’a bildirdi. Sarıoğlu ve Duman’a, Apple doğrultusundan hatanın güncelleme ile düzeltildiğini ve 1000 lira ile ödüllendirildiklerini bildiren bir teşekkür e-posta geldi.

Gökmen Duman, diğer sorunlar da belirleme ettiklerini, güvenilir olduktan sonrasında bu sorunlar amacıyla de müracaatte bulunacaklarını söyleyerek, “Bir hata bulunduğunu anlayınca Apple ile bir etkileşim sürecimiz oldu. Ardından bizlere teşekkür ederek hesabımıza bin lira yatırdılar. Ikimiz de bu parayı paylaştık. Ardından hatayı bir ileri güncellemede düzelttiler. Diğer sorunlar bulunduğunu da gördük ancak güvenilir değiliz. Güvenilir olduğumuzda onlar amacıyla de başvuracağız. Kazandığımız para ile ne yapacağımıza henüz karar veremedik. Öğrenciyiz esasen, para lazım” şeklinde konuştu.

Apple’ın gönderilmiş olduğu ödülden mutlu olduklarını söyleyen Okan Sarıoğlu ise, “Uzun senelerdir toplumsal medya ve teknoloji ile ilgileniyorum. Biz esasen Siri’de bu tür hataların bulunduğunu biliyorduk. Bigün arkadaşımla bir işimiz amacıyla alarm kurmamız gerekiyordu. Siri’den akşam 19.00’a alarm hatırlatıcı kurmasını istedik. Siri bizi hatalı anlayıp alarmı gece 02.00’a kurdu. Ikimiz de Siri’den yeniden 19.00’a düzeltmesini istedik. O sırada telefonuma bir davetiye geldi. Çağrıyı açtım, konuştum. Kapattıktan sonrasında 24 saatin her dakikasına, toplam bin 440 tane alarm kurulmuştu. Aynı şeyi arkadaşımın telefonunda da denedik. Aynı hata ile karşılaştık. Ödülden kaynaklı oldukca mutlu olduk” dedi.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama