2021-05-31T14:07:45+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 31 Mayıs 2021 336 Görüntüleme

Siber suçluların hedefinde yaşlılar var

Evde kalma sürecinin uzamasıyla sosyal medya platformlarının ihtiyar kullanıcı sayısında mühim bir artış oldu. Teknoloji tüketimi arttı. Görünümlü konuşmalar tercih edilmeye başlandı. Toplantı programları uzak tanıdıkları bir araya getirmede vasıta oldu. Bu proses eşliğinde  dijital okuryazarlığın daha düşük bulunduğu ileri yaş grubunda finansal dolandırıcılıklara ve sanal kimlikler üzerinden  yapılan saldırılarda da  artış gözlenmeye başladı. 

Dijital farkındalık zayıf

ESET eksperleri ihtiyar erişkin grubunda mühim bir farkındalık eksikliğine ilgi çekti.  Yaşlılar, şahsi ya da finansal bilgilerini almaya çalışan suçlulardan, internet üstünde karşılaşabilecekleri tehlikelerden çok haberdar değiller. Düzmece banka mailleri, GSM operatörlerinden gelen, fatura süsü verilmiş oltalama hedefli mailler, şahsi verilerini güvenliğini sağlamak konusu ile ilgili farkındalıkları olabildiğince düşük.   

Romantik dolandırıcılık artıyor

Pandemi devresi, insanların dostluk arayışlarını ciddi bir şekilde kısıtladı ve çoğu bireyin online platformlara yönelmesine niçin oldu. Bu programlar ortamında online flörtleşme programları da yer almakta. Masum olabileceği gibi riskleri den  barındırabilecek bu uygulamalarda dolandırıcılık olasılığına karşı dikkatli olmak ve şüpheli yakınlaşmak gerekiyor. 

ABD Federal Ticaret Komisyonu’na ait bir rapora göre, 60 yaş üstü şahıslar 2019 senesinde online flörtleşme dolandırıcılığında nerdeyse 84 milyon dolar kaybetti. Bütün yaş kümeleri arasında online flörtleşmenin tanınmışlığının olabildiğince yükselmesine niçin olan COVID-19 pandemisi den bu bozukluğun büyümesine katkıda bulundu. Romantik temas yolu ile dolandırıcılık, çok çok bildirilmeyen bir suç, zira kurbanlar genelde hayat sürdürdükleri dolandırıcılıktan utanıyorlar. Bir terslik olduğunu fark edip ve problemle alakalı konuşarak sevdiklerinizin büyük miktarda para kaybetmesini ve kalp kırıklığına uğramasına engel olabilirsiniz. 

Bu dolandırıcılığın sonrasında, devlet yetkililerinin kılığına girerek oluşturulan dolandırıcılıklar, detaylı çekiliş ve piyango dolandırıcılıkları ikinci ve üçüncü sırada yer almakta.  

Büyüklerimizi online ortamda nasıl koruyabiliriz

Teknoloji ve dijital dünya ile sonradan tanışan büyüklerinize karşı anlayışlı ve sabırlı olun. 

Dijital dünyanın kendine özgü kuralları olduğunu ve bu dünyada da kötü karakterlerin varlığını büyüklerinizle paylaşın. 

Sosyal medya platformlarında gerçek olmayan, dolandırıcılık suretiyle sonradan yaratılmış  hesapların olabileceği ile ilgili bilgi paylaşımında bulunun.  

Büyüklerinize, e-posta tüketimi ile ilgili bilgi verin. Tanımadıkları şahıslardan gelen e-postaları muhakkak açmamalarını isteyin.

SMS ile gelen linkleri tıklamadan evvelce dikkatli olmaları gerekliliğini söyleyin.

Yakınlarınıza tanımadıkları insanların onlara hiçbir koşulda bedava bir armağan vermeyeceğini anlatın.

Sosyal medyada gördükleri düzmece olabilecek tanıtım ve kampanyalar  konusu ile ilgili bilgilendirin. 

Kimlik ve banka bilgilerini hiçbir yere vermemeleri konusu ile ilgili onları uyarın.

Kesinlikle bir emniyet yazılımı kullanmaları konusu ile ilgili bilgilendirin.

Ön görü edilmesi zor şifre ve parola tüketimi konusu ile ilgili yönlendirici olun. 

 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama