2020-09-08T08:38:14+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 8 Eylül 2020 563 Görüntüleme

RTÜK’ten Azerbaycan’a yerli ve milli teknoloji desteği: Medya platformu için mutabakata varıldı

Radyo ve Tv Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, resmi temaslarda bulunmak suretiyle Türkiye’ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Muavini Hikmet Hacıyev ile bir araya geldi.

RTÜK’ten oluşturulan yazılı bildirime gore, dün Hacıyev başkanlığındaki kurul, RTÜK Başkanı Şahin’le medya, yeni medya teknolojileri, yeni medya ve düzenlenmesi mevzularında görüş alışverişinde bulunmuş oldu.

Hacıyev, görüşmede, yeni medya konusu ile ilgili RTÜK ile iş birliği gerçekleştirmek ve tecrübelerden yararlanmak istediklerini açıkladı.

Şahin ise kardeş ülke Azerbaycan ile aralarında bir iş birliği platformunun bulunduğunu hatırlatarak, bunun genişletilebileceğini bildirdi.

Azerbaycan Ulusal Tv ve Radyo Konseyi Başkanı İsmet Sattarov da vatanlarında yürürlükte olan medya düzenlemesine dair kanunun 2002’de yapıldığını, bunun günün şartlarını taşımadığını bundan dolayı güncelleme gerçekleştirmek istediklerini aktardı.

Sattarov, Türkiye’deki seyretme ölçümleri konusu ile ilgili informasyon istedi, Azerbaycan’daki yayınları “HD ve MPEG4” formatına çıkarmanın sahip olunan teknoloji şartlarında yararlı olup olamayacağını merak ettiklerini, Türkiye uygulamasının kendilerine rehber olma ihtimalini ifade etti.

Türk dizileri de dahil olmak suretiyle yabancı dizilerin Azerbaycan televizyonlarında gösteriminin uzunca bir vakittir yasak bulunduğunu söyleyen Sattarov, istikbal zamanlarda bu yasağın kalkacağını bildirdi.

RTÜK Başkanı Şahin, her platformda bulunduğu şeklinde medya planlama platformunda da kardeş ülke Azerbaycan Cumhuriyeti ile birçok informasyon ve tecrübelerini memnuniyetle paylaşacaklarını altını çizdi.

Şahin, 6112 sayılı Yasa’un yeni medya düzenlemesiyle alakalı birçok yetkiyi RTÜK’e verdiğini, 2018’deki yönetmelik düzenlemesiyle de Üst Kurulun, web tabanlı ve abonelikli video platformlarının denetimine dair çizgileri meydana koyduğunu söyledi.

Bu konudaki tecrübelerin Azerbaycan Ulusal Tv ve Radyo Konseyi ile paylaşılacağını söyleyen Şahin, 2012’deki yönetmelikle ölçümlerde sektörün bütün oyuncularının organizasyonel yapı adı altında bir araya gelme şartının getirildiğini dile getirdi.

Ölçüm sistemi konusu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, sahip olunan sistemi daha süratli ve net çalışan bir sistem olarak arzuladıklarını, istikbal zamanlarda daha proaktif bir teknik benimseyeceklerini açıklayan Şahin, Türkiye’deki sahip olunan yayınlarının birçoğunun “HD formatı”nda ve bilhassa uydu yayıncılığının sayısal gösterim teknolojisinde bulunduğunu bildirdi.

Şahin, Türk dizilerinin başarılarının bilincinde olduklarını, dizi ihracatı konusu ile ilgili dünyada sayısal olarak birinci, gelir olarak ise ikinci sırada bulunulduğunu açıkladı.

İyi yapımları ve dizileri RTÜK olarak teşviklerle desteklediklerinin önemini vurgulayan Şahin, “Z kuşağı” olarak anlatılan yeni nesilin dikey ekran üstünden gösterim takip ettiğini, bu gerçekliğin gözden kaçırılmaması gerekliliğini altını çizdi.

Ebubekir Şahin, Azerbaycan’ın da diziler çekmesi gerektiğine işaret ederek, bu dizilerin Türk ve Azerbaycan video platformlarında yer almasının önemine değindi.

Azerbaycan’a birçok desteğe hazır olduklarını kaydeden Şahin, Sayısal Kayıt, Arşiv ve Çözümleme Sistemi’nin (SKAAS) tamamıyla yerli imkanlarla gerçekleştirildiğini ve bu sistemdeki altyapıyı ve “know-how”u kardeş ülke Azerbaycan ile paylaşmaktan sevinç duyacaklarını sözlerine ekledi.

Görüşmede, RTÜK Internasyonal İlişkiler Dairesi Başkan Vekili Dinser Şahin, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Murat ElliaItı, İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanı Orhan Özdemir de hazır bulunmuş oldu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama