2020-09-11T09:13:35+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 11 Eylül 2020 358 Görüntüleme

Microsoft’tan ABD seçimleri için hacker uyarısı

Microsoft’un alan kişi güvenliği ve güveninden mesul Başkan Muavini Tom Burt doğrultusundan kaleme alınan bir blog yazısında, ABD başkanlık seçimlerine yönelik yeni siber saldırılar olduğuna ilgi çekildi. 

Burt, yazısında, “Microsoft, geçen haftalarda, yaklaşan başkanlık seçimleriyle alakalı faaliyette tespit edilen insanoğlu ve örgütleri amaç alan, hem Trump hatta Biden’ın kampanyalarıyla temaslı şahıslara yönelik başarısız saldırılar da dahil olmak suretiyle siber saldırılar belirleme etti.” ifadesini kullandı.  

Rus hackerlar seçimle bağlantılı 200’den çok organizasyona hücum etti

Söz hususu siber saldırılara dair detayların paylaşılmış olduğu yazıda Burt, Rusya, Çin ve İran’dan etkinlik gösteren hackerların ABD’deki seçim kampanyalarını amaç aldığını aktardı. 

Burt, Rusya’dan etkinlik gösteren “Stronrium” isimli grubun aralarında siyasal kampanyalar, partiler ve siyasal danışmanların da varolduğu 200’den çok organizasyona siber hücum düzenlediğini kayıt etti. 

Çin’den etkinlik gösteren hackerların Demokratların Başkan Talibi Joe Biden’ın kampanyasıyla alakalı şahıslar de dahil olmak suretiyle seçimlerle temaslı yüksek profilli insanları amaç aldığını bildiren Burt, İran’dan etkinlik gösteren hackerların ise ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kampanyasıyla bağlantılı kişilerin hesaplarına saldırmaya devam ettiğini aktardı. 

Saldırıların fazlası durduruldu

Burt, Microsoft olarak söz hususu saldırılara karşı demokrasiyi savunmaya devam edeceklerinin üstünde durarak, “Bugün duyurduğumuz eylemler, yabancı kümelerin beklendiği şeklinde 2020 seçimlerini amaçlayan çabalarını hızlandırdığına açıklık getiriyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu. 

Saldırıların çoğunun Microsoft ürünlerindeki emniyet araçları doğrultusundan belirleme edilmiş olduğu ve durdurulduğunu bildiren Burt, dünyanın demokratik süreçlere yönelik tehditleri bilmesinin mühim olduğuna inandıkları amacıyla böyle saldırıları ifşa ettiklerini aktardı. 

Burt, seçimlere, hükümete ve siyaset belirlemeye dahil olan müşterileri güvenliğini sağlamak amacıyla fazladan adımlar attıklarına işaret ederek, eyaletlerin seçim altyapılarını daha iyi koruyabilmeleri amacıyla daha çok federal fonun lüzumlu olduğuna inandıklarını altını çizdi.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama