2020-09-05T16:45:58+03:00
Ana Sayfa Dünya 5 Eylül 2020 489 Görüntüleme

İngiltere Başbakanı Johnson’dan kritik ‘AB’den anlaşmasız ayrılık’ açıklaması

İngiliz SKY News’e Brexit sürecine dair açıklamalarda tespit edilen Boris Johnson, ayrılığın sonrasında nakliye pazarında meydana gelebilecek sınır problemleri da dahil birçok olasılığa hazır olduklarını açıkladı.

AA’nın aktardığı habere nazaran, Johnson, “Sene sonuna kadar ne olursa olsun AB’den ayrıldığımızı, geçiş periyodunu terk ettiğimizi her bireyin anlamasını sağlamalıyız. AB’li ortaklarımızın İngiltere’nin ne gerçekleştirmek istediğini anlamaları oldukça önemlidir.” dedi.

Vatanının AB ile tecim anlaşması yapmadan Brexit geçiş periyodunu terk etmesini istediğine ilgi çeken Johnson, “Anlaşmalı olsun veya olmasın İngiltere’nin refah seviyesi daha da yükselecek. Avustralya tipi bir anlaşmaya ya da çözüme haiz olabiliriz. Bizlere Kanada tipi bir çözüm de sunabilirler, her iki olasılığa da hazırız.” şeklinde konuştu.

31 Ocak Ayı’ta AB’den ayrılan İngiltere, birlikle tecim başta olmak suretiyle çift temaslar konusu ile ilgili kapsamlı müzakereler yürütüyor.

Ayrılık anlaşması uyarınca tarafların görüşme sürecini ve geçiş periyodunu uzatmak amacıyla haziran sonuna kadar karar vermeleri gerekse de görüşmelerde şimdilik bir gelişme kaydedilemedi.

İngiliz yetkililer, AB’nin itirazlarına karşın geçiş periyodunu uzatmamakta ve müzakerelerin 2020 sonuna kadar tamamlanmasında ısrar ediyor.

Şayet anlaşmaya varılamazsa iki doğrultu arasındaki ticari temaslar, 31 Aralık 2020 ardından Dünya Tecim Teşkilatı kurallarına nazaran yapılacak.

Başbakan Johnson’ın “Avustralya şartları” diye nitelediği hal, büyük ölçüde anlaşmasız ayrılığı belirtiyor.

Avustralya’nın AB ile kapsamlı bir tecim anlaşması bulunmuyor ve iki doğrultu arasındaki ticaretin büyük bir alanı, birtakım mamüller hariç, Dünya Tecim Teşkilatı kurallarına nazaran gerçekleşiyor.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama