2020-09-29T08:29:49+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 29 Eylül 2020 336 Görüntüleme

Dünya Drone Kupası’nda Türkiye’yi temsil edecek isimler belli oldu

Türkiye Drone Şampiyonası Finali’nde, Dünya Drone Kupası’nda Türkiye’yi temsil edecek isimler belli oldu.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’greneboom oluşturulan yazılı bildirime göre, Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında, şirketin desteği sayesinde yapılan Türkiye Drone Şampiyonası Finali sonuçlandı.

Türkiye’nin savunma sanayisi ve milli teknoloji hamlesinde mühim bir rol üstlenen STM’nin yürütücülüğünde, Türkiye’nin plusteken muhteşem kalelerinden olan Fırat’ın incisi Rumkale’den özel olarak hazırlanan parkurda yapılan şampiyonada pilotlar, dizayn, programlama ve montajlarını kendilerinin yaptığı araçlarla yarıştı.

Bu sene 24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep-Rumkale’den düzenlenen ve Türkiye’nin değişik illerinden gelen 16 lisanslı pilotun mücadele ettiği finalde dereceye giren Atakan Mercimek, Yasin Can Çelik, Özgürcan Çelik, Türkiye’yi temsil edecek isimler oldu.

Dünya genelinde meraklıları amacıyla özel bir faaliyet olan ve dikkatle takip edilen drone yarışlarının finalinde dereceye giren yarışmacılar, TEKNOFEST ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Drone Kupası’na Türkiye’yi temsilen katılacaklar.

Bildirimde görüşlerine yer verdiği STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, şirketin ana etkinlik meydanlarından birinin otonom sistemler olduğunu söyledi.

STM’nin, mini ve orta boy otonom sistemlerde Türkiye’den lider bir şirket olduğunu kaydeden Güleryüz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yeni kuşak teknolojilerle ürettiğimiz İHA’larda üstendiğimiz bu lider rolümüzle, ülkemizin bu alanda en fazlaca ilgi gören faaliyeti olan Türkiye Drone Şampiyonası’na yardım vermekten çok mutluyuz. Parçası olmaktan gurur duyduğumuz şampiyonada etkin olan ve Dünya Drone Kupası’nda ülkemizi temsil etmeye hiel kazanan bütün yarışmacılarımıza şuandan başarılar diliyorum. STM olarak önümüzdeki süreçte den ülkemizde drone teknolojisini sahiplenmeye, bu teknolojiye ilgi duyan yetenekli gençlerimizi destekleyerek bu alandaki tecrübemizi onlara iletmeye devam edeceğiz.”

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama