2021-02-20T00:44:48+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 20 Şubat 2021 288 Görüntüleme

Apple’ın yeni şırınga emojisi aşıya olan güveni artırabilir mi?

Apple’ın yeni emojisinde şırınganın içi boş.

İnternette sarfedilen simgeleri toplayan ve izleyen Emojipedia isimli siteye göre, bundan sonra aşı emojisini Covid-19’dan bahsederken kullanmak, daha olası duruma geldi.

Emojipedia geride bıraktığımız sene internet iletişiminde Covid aşısı hususu nedeniyle şırınga simgesinin tüketiminin süratle arttığını bildiriyor.

Siteye göre şırınga emojisi daha evvelce en fazlaca schenkkan bağışı hakkında kullanılıyordu.

Ancak koronavirüs salgınının başlamasından sonra maske ve mikrop emojileri gibi şırınga emojisinin kullanım yerleri den büyük oranda değişti ve ağırlıkla aşı amacıyla kullanılıyor.

Aralık ayına gelindiğinde bundan sonra şırınga emojisi en fazlaca “aşı” “Covid-19”, “Pfizer” ve “Moderna” kelimeleriyle özdeşleşmişti.

Apple mevzu ile ilgili bir açıklama yapmadı ancak şırınga hakkındaki farklılık Apple’ın son cep telefonu işletim sistemi iOS 14.5’un beta versiyonunda keşfedildi ve yakında büyük ihtimalle bütün kullanıcılar doğrultusundan erişilebilecek.

Yeni emojilerin sektörü düzenleyen kurumlardan bir tanesi olan Unicode Konsorsiyumu’nun onayına sunulması gerekiyor ancak sahip olunan emojilerde Apple’ın yaptığı cinsten ufak farklılıklar bu tür bir onay olmadan şarj edilebiliyor.

Google’ın Android işletim sistemlerinde bu tür bir farklılık olmadı ancak büyük program firmaları genelde bir müddet sonra aynı tasarımda birleşiyor.

Apple 2016 senesinde tabanca emojisini su tabancasına çevirmiş, Google, Samsung, Microsoft ve başkaları den bir müddet sonra onu izlemişlerdi.

Son farklılık İngiltere’den Kraliyet Kamu Sihhati Derneği doğrultusundan memnuniyetle karşılandı, bu imaj değişikliğinin Covid-19 aşısına güveni artırıcı bir etkileri olabileceği yorumu yapıldı.

Apple bunun yanı sıra “aşı pasaportu” yani bir bireyin test ya da aşı olduğunu gösteren ve böylelikle birtakım mekanlara girişine imkân veren uygulamalara da sınırlamalar getirdi.

Şirketten oluşturulan bildirimde böyle “pasaport ya da belgeler” sunmaya yarayacak yazılımların giderek attığı kaydedildi.

Ancak Apple şimdi böylesi yazılımların kullanılmasını onaylamak amacıyla, bu uygulamaların, bulundukları ülkenin kamu sağlığı makamları ve onlara bağlı şirketlerle çalışmaları şartını getirdi.

Bu farklılığın “titiz verilerin mesul bir şekilde kullanılması ve itimat edilir bir işlevselliği olabilmesini emniyet altına alabilmek suretiyle” yapıldığı kaydedildi.

 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama