2020-06-05T14:10:23+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 5 Haziran 2020 564 Görüntüleme

Yerli Savunmada Robotim Projesi Büyük Başarı Sağlayacak!

Türk müdafa sanayisi tarafınca yürütülen Robotim Projesi ile insansız siyah (İKA) ve hava (İHA) araçlarının etkinliği yeni teknolojilerle daha da artırılacak. müdafa Endüstri Başkanı İsmail Demir mevzuya ilişkin Twitter hesabından yapmış olduğu videolu paylaşımda; “İnsansız sistemlerimize yeni teknolojiler ilave ederek geleceğin harekât ortamına hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı müdafa Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, suni zeka ve robotik alanında etkinlik gösteren şirket, kurum ve kuruluşların katılımıyla, belirlenen teknolojilerde teknik ve taktik ihtiyaçların karşılanabilmesine yönelik emekler yürütülüyor.

Bu kapsamda, söz mevzusu alanlarda yetkinliği bulunan firmaların oluşturduğu konsorsiyumla ocak ayında “Robotim-İşbirlikçi Robotlar (insansız hava ve siyah araçları) ile Otonom Bulgu, Güdüm ve Seyrüsefer Ar-Ge Projesi” sözleşmesi imzalandı.

Proje kapsamında, insansız sistemlere yeni teknolojiler eklendikten sonra geleceğin harekat ortamına hazırlık yapılacak. Robotim Projesi’yle, suni zeka destekli İHA ve İKA’ların sürü halinde, GPS olmayan ortamda ve tam otonom olarak vazife icra edeceği bir sistem oluşturulacak.

Siyah ve hava araçlarının kendilerine özgü operasyonel avantajları en verimli şekilde kullanılacak, bulgu ve gözetleme görevleri için sürü içinde iş paylaşımı, değişik sensör verilerinin birleştirilmesi, ortak taktik ve davranış algoritmaları geliştirilecek.

– Yetenekli robot sürüler

Projeyle, dağıtık suni zeka destekli sürü algoritmalarının geliştirilmesi, suni zeka destekli nesne ve dost-düşman unsur tespiti, sürü haberleşmesi altyapısı hazırlanması benzer biçimde sürü yeteneklerinin kazanılması hedefleniyor.

Ek olarak, İHA’ların kinetik halindeki İKA’lara iniş yapabilmesi ve otonom şarj edilerek görevine devam etmesi, eş zamanlı konumlandırma ve haritalandırma ile kapalı ortamlarda dahi GPS bağımsız seyrüsefer ve güdüm kabiliyeti, İHA ve İKA’ların beraber kullanımı ve suni zeka destekli iş paylaşımı ile operasyonel kabiliyetlerin üst düzeye çıkarılması amaçlanıyor.

Robotim Projesi’nde, Polonom-SelviTech iş ortaklığı temel yüklenici, TÜBİTAK BİLGEM, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Tecim Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi alt yüklenici olarak içeriyor.

müdafa Sanayii Başkanı İsmail Demir:  Geleceğin harekât ortamına hazırlanıyoruz

İnsansız sistemlerimize yeni teknolojiler ilave ederek geleceğin harekât ortamına hazırlanıyoruz.����#ROBOTİM Projesiyle suni zekâ destekli insansız hava ve siyah araçlarımızın sürü halinde, GPS olmayan ortamda ve tam otonom olarak vazife icra edeceği bir sistem oluşturacağız. pic.twitter.com/FaVYpk1gUb

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama