2020-07-17T08:34:15+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 17 Temmuz 2020 610 Görüntüleme

ABD, Amerika’yı yeniden keşfedecek: Kalaşnikof ve RPG-7 gibi Sovyet silahlarını üretmeye başlıyorlar

ABD’nin, Sovyet döneminden kalma Kalaşnikof ve RPG-7 benzer biçimde silahların üretimine başlayarak müttefiklerine satmayı düşündüğü öne sürüldü.

Aksam.com.tr’nin Forbes dergisinden aktardığı habere bakılırsa, bu düşüncenin arka planında, son teknoloji ABD silahlarının üretim maliyetleri ve kullanım zorluklarının ABD’nin müttefiklerince eksi puan olarak gördüğünüz fikri yatıyor.

Kimi eksperler, çağdaş Amerikan silahlarının Soğuk Muhabere döneminden kalma silahlardan katbekat daha kuvvetli olduğu halde bu silahların üretiminde ihtiyaç duyulan yoğun iş kuvveti ve tüketiminde ihtiyaç duyulan hususi eğitimler ışığında bu plana sıcak yaklaşırken, kimileri ise söz hususu planı “ABD’yı tekrardan keşfetmeye lüzum yok.” sözleriyle eleştiriyor.

ÜLKELER, BİRBİRLERİNİN SİLAHLARINI İLK KEZ TAKLİT ETMİYOR

Benzer bir planı 2017 senesinde yaşama geçirerek ABD’li tabanca yapımcılarına Sovyet döneminden kalma hafifçe ve ağır bazı silahların üretim emirini veren ABD ordusu, Rusya doğrultusundan “hırsızlık” ile suçlanmıştı.

Rus tabanca yapımcıları, kendi silahlarını kopyalayan Çin’e de aynı tepkiyi verirken, Rusya ise ABD üretimi olan Boeing B-29 Superfortress uçağının ters mühendislikle tasarlanmış sürümü olan Tupolev Tu-4 bombardıman uçağını üretmişti.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama