2020-09-15T22:25:31+03:00
Ana Sayfa Dünya 15 Eylül 2020 383 Görüntüleme

Zehirlenen Rus muhalif Navalni’den haftalar sonra ilk fotoğraf!

Zehirlendiği iddia edilen ve tedavi suretiyle hususi bir ambulans uçakla Almanya’ya getirilen Rus {muhalif} aktivist Aleksey Navalni’nin tedavisi yatırılmış olduğu Charite Hastanesi’nde devam etmekte. 

Navalni’nin durumunun düzeldiği geçen zamanlarda duyurulmuştu. Navalni, Instagram hesabından hastaneden bir fotoğrafını paylaştı ve haliyle alakalı son verileri kendisi verdi. 

Eşi ve çocuklarıyla eş güdümlü {hastane} odasında çekilen bir fotoğrafını paylaşan Navalni, “Merhaba ben Navalni. Hepinizi fazlaca özlüyorum. Hala bir şeyler yapmakta fazlaca zorlanıyorum ancak dün tüm gün şahsım soluk alabildim. Evet aslında şahsım” sözlerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek suretiyle 20 Ağustos’ta uçağa binen Navalni’nin uçuş sırasında fenalaşmasının sonrasında tayyare Omsk şehrine iniş yapmıştı.

Omsk’taki hastaneye kaldırılan Navalni’nin çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

44 yaşındaki Navalni, 22 Ağustos’ta Omsk’tan hususi bir uçakla tedavi amacıyla Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti.

Charite Hastanesi, Navalni’nin sıhhat durumunun iyiye gittiğini ve komadan uyandırıldığını 7 Eylül’de açıklamıştı.

Alman Hükümet Sözcüsü Seibert, 2 Eylül’de, Navalni’nin sinir hastalıklarıyla mücadelede sarfedilen Noviçok grubuna ilişik bir kimyasal ile net olarak zehirlendiğinin belirleme edildiğini bildirmişti.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verilen mücadeleyle tanınan Navalni, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi sebebiyle sıklıkla hapis cezasına çarptırılmıştı.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama