2020-10-08T08:43:59+03:00
Ana Sayfa Eğitim 8 Ekim 2020 756 Görüntüleme

YÖK yeni tedbirleri açıkladı

YÖK ve TSE arasında, Kovid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında yükseköğretim kurumlarının yerleşkelerinde sıhhatli ve temiz ortamların geliştirilmesine yönelik tedbirleri sahibi olan genel standartları tespit etmek suretiyle geride bıraktığımız ay ortamında bir iş birliği protokolü imzalanmıştı.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın imzaladığı protokol kapsamında, YÖK ve TSE iş birliğiyle “Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sıhhatli ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu” hazırlandı.

YÖK Başkanı Saraç, kılavuzun takdim alanında kaleme aldığı yazıda, TSE ile yürütülecek çalışmaların ilki olan kılavuzun, küresel Kovid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında, yükseköğretim kurumlarında sıhhatli ve temiz ortamların geliştirilmesi, hijyen koşullarının sağlanması, enfeksiyon denetim önlemlerinin uygulanması ve takibi amacıyla lüzumlu altyapının geliştirilmesine katkı sağlamak ve genel standartları tespit etmek suretiyle hazırlandığını anlattı.

Saraç, “Üniversitelerin salgın sürecinde eğitim ve öğretim faaliyetleri ile araştırmalarına ve topluma hizmet faaliyetlerine devam yapabilmesi amacıyla güvenilir kampüs ortamlarını sağlamaları önemlidir. Dargın bu bağlamda bir müracaat kaynağı olmak suretiyle hazırlanmıştır. Bunun yanında salgının hareketli bir proses bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda, Yükseköğretim Kurulu hakkındaki bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar ile mahalli otoritelerin kararları da yakinen takip edilmelidir.” şeklinde konuştu.

AKADEMİK-İDARİ PERSONEL İLE ÖĞRENCİLERİ SALGINDAN KORUMAYA YÖNELİK TEDBİRLER

YÖK-TSE iş birliğiyle hazırlanan kılavuzda, Kovid-19 özelinde üniversitelerde salgının yayılmasının önlenmesi suretiyle akademik-idari personel ile öğrencileri korumaya yönelik tedbirler, hijyen ve temizlik programları ve enfeksiyon denetim önlemlerine yer verildi.

Kılavuzda, bunun dışında eğitim alanlarında ve çalışma ortamlarında enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik korunma tedbirleri, şahsi koruyucu ekipmanlar, öğrenci gruplarının mekanların fiziksel {özellikleri} gözetilerek oluşturulması, sosyal alanların tüketimine yönelik genel ilkeler anlatıldı.

SALGINA YÖNELİK UYGULAMALARDA YETKİ ÜNİVERSİTELERİN İLGİLİ KURULLARINDA

Kılavuza göre, eğitim ve öğretim süreçlerinde, salgının çevresel ve mahalli seyrine göre değişik uygulamalar amacıyla yapılacak uygulamalarda yetki, üniversitelerin alakalı kurullarında olacak. Salgın boyunca devletin alakalı kurum ve kuruluşlarının yanı sıra mahalli otoritelerin kararlarının da takip edilmesi ve ona göre uygulamalarda farklılığa gidilmesi gerektiğine işaret edilen kılavuzda, “Üniversiteler, koronavirüs komisyonları ve alakalı başka kurul ve komisyonları marifetiyle genel planlamalar yapabileceği gibi seçenek planlar da hazırlayarak gerektiğinde programa koyabilmelidirler. Bu bağlamda yüz yüze uygulanabilecek olan kuramsal ve uygulamalı eğitimlerin yanı sıra staj ve iş yerinde mesleki uygulamalarda da şahsi koruyucu önlemlere dikkat etmek gerekir.” ifadelerine yer verildi.

Kılavuzda üniversite yerleşkeleri ortamında pozitif olay saptanması halinde “temaslılar” ve “yakın temaslıların” belirleme edilerek alakalı sıhhat birimlerinin bilgilendirilmesi, yakın temaslıların anında izole edilmesi gerektiği bilgisine yer verildi.

MASKE KULLANILMALI, ORTAMLAR SIKÇA HAVALANDIRILMALI

Kılavuzda, üniversite kampüslerinde Kovid-19 önlemleri kapsamında alınması gereken önlemlere dair bunlar kaydedildi:
“Kapalı alanlarda tespit edilen her bireyin sıksık maske tüketimi sağlanmalıdır. Eş güdümlü oluşturulan aktivitelerde yakın uzaklıkta olunması lüzumlu ise maskeye ayrıca bunun dışında yüz siperliği den kullanılmalıdır. Ortak sarfedilen mekanlarda yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile klima ya da vantilatör kullanılmamalı, ortamlar sıkça havalandırılmalıdır.

Kampüse gidiş ve gelişlerde faydalanılan toplu taşıma ya da servis araçlarında kesinlikle maske takılmalı, araçlara biniş ve inişlerde el hijyeni sağlanmalıdır. Mikroskop, bilgisayar ve T-cetveli gibi ortak sarfedilen aletler, kullanım bittikten anında sonra zarflı virüslere etkili, gereç ahengi olan dezenfektanlar ile temizlenmeli ve temiz olarak saklanmalıdır. Öğrencilere ve bütün personele yönelik, bilgisayar, laboratuvar cihazları, telefon ve masa aynısı ortak tüketimi mecburi cihazları kullanmadan evvelce ve sonra dezenfekte etmeleri gerekliliğini hatırlatıcı afişler hazırlanarak ideal yerlere asılmalıdır.

Kampüs içindeki sınıf, kütüphane, laboratuvar, yemekhane ve spor tesisleri gibi ortak kullanım alanları, periyodik olarak hijyenik hala getirilmelidir. Ortak sarfedilen mekanlarda şahıs adedi azaltılmalıdır. Salgının çevresel ve mahalli seyrine göre yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile toplantı ve sosyal aktiviteler açık havada ya da on-line yapılmalıdır. Dersliklerde 4 metrekareye 1 şahıs düşecek şekilde sınıf ve dersliklerin kapasitesinin belirlenmesi, oturma düzeninde şahıslar arası minimum 1 metre mesafenin korunması gerekmektedir. Sınıf girişinde o dersliğin maksimum öğrenci kapasitesini bildiren verileri sahibi olan resim materyallere yer verilmeli, oturma düzeni ve mesafeleri den daha önceden ayarlanmış olması gereklidir. Korunma ve tedbirlere yönelik afiş-poster gibi bilgilendirici materyallere ideal yerlerde yer verilmelidir.”

ŞARKI SÖYLEME VE YÜKSEK SESLE KONUŞMA DURUMLARINDA BÜYÜK SALONLAR KULLANILMALI

Kılavuzda bunun dışında, dersin niteliğine göre öğrencilerin yüksek sesle açıklama, şarkı söyleme gibi faaliyetlerinin den bulunduğu hallerde fiziki uzaklık düzenlemesinin minimum 1,5-2 metre olacak şekilde uygulanmasının ideal olacağına işaret edilerek “Damlacık oluşturması nedeniyle şarkı söyleme koro çalışması, tiyatro provaları gibi yüksek sesle oluşturulan aktiviteler amacıyla ufak derslikler ve sınıflar yerine büyük salonlar seçilmelidir.” tavsiyesinde bulunuldu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama