2020-09-14T21:53:27+03:00
Ana Sayfa Yaşam 14 Eylül 2020 535 Görüntüleme

Vali Yerlikaya’dan ‘İstanbul’da kademeli mesai’ açıklaması

İstanbul’da koronavirüs tedbirleri kapsamında geçilmesi plan edilen kademelendirilmiş mesainin bilgileri belli olmuş, Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, toplu ulaşımı yüzde 60 oranında hususi sektör çalışanlarının kullandığını vurgulayarak, “Valilik, İBB ile perşembe günü bir toplantı yapmış oldu. Eş güdümlü bir emek verme yapılacak. Valilik hususi sektör amacıyla endüstri odalarıyla, hususi sektör temsilcileriyle görüşerek buna bakılırsa mesaiyi kademelendirecek” demişti.

Bu açıklamanın sonrasında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan da İstanbul amacıyla kademeli mesai açıklaması geldi.

VALİ YERLİKAYA’DAN ‘KADEMELİ MESAİ’ AÇIKLAMASI

İstanbul ValisiAli Yerlikaya Çatalca’da ayçiçeği hasadına katıldı. Vali Yerlikaya burada İstanbul’da geçilmesi plan edilen kademeli mesai hakkındaki açıklamalarda bulundu.

Vali Yerlikaya, “Büyük bir heyecanla, azimler çalışıyoruz. Koronavirüs önlemlerinin şehrimin her yerinde en verimli şekilde alınması noktasında valilik, büyükşehir belediler, kaymakamlıklar, meslek odaları, kolluk kuvvetleri eş güdümlü çalışıyoruz. Mesai saatlerinde, yalnızca beyaz ve mavi yakalılar değil, yalnızca kamu değil hep birlikte aynı ulaşım araçlarını en etkili ancak sağlığımızla alakalı bizlere sorun yaratmayacak şekilde iyi mi kullanacaksak bunun üstünde duruyoruz. Yakın vakitte İstanbul’a bunu paylaşacağız.” dedi

ANKARA’DA MESAİ SAATLERİ DEĞİŞMİŞTİ

Diğer yandan, Ankara Valiliği, koronavirüsle savaşım tedbirleri kapsamında salgın yayılımının en aza indirilmesi suretiyle valiliğe bağlı kurumların emek verme saatlerinde farklılıklar yapmıştı.

Ankara Valiliğin Twitter hesabından oluşturulan bildirimde, Covid-19 salgınının yayılımının en aza indirilmesi suretiyle kamu çalışanlarına yönelik ek tedbirleri sahibi olan 26 Ağustos tarihinde piyasaya çıkan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu kurum ve kurumlarında çalışanlara ‘uzaktan emek verme’, ‘dönüşümlü emek verme’ benzer biçimde elastik emek verme şekillerinin uygulanabileceği esasının getirilmiş olduğu hatırlatılmıştı.

Bildirimde, “Bu kapsamda Valiliğimize bağlı kurumların emek verme saatlerinde birtakım farklılıklara gidilmişti. Değişiklikle denetimli toplumsal yaşam kapsamında insan yoğunluğunun azaltılması ve böylelikle salgının bulaş hızının denetim altına alınması hedeflenmişti

Alınan kararla alakalı kurumların mesai saatleri; 08.00-17.00, 08.30-17.30, 09.00-18.00, 10.00-19.00 şeklinde dört değişik şekilde uygulanacaktır” denilmişti.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama