2020-08-03T13:18:00+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 3 Ağustos 2020 525 Görüntüleme

NASA’nın ‘Rover’ uzay mekiği Mars yolculuğuna başladı

ABD’nin Florida vilayetinde tespit edilen Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan bu sabah fırlatılan Rover’ın, Dünya ve Mars yörüngelerinin birbirine en uyumlu bulunduğu dönemde yolculuğuna başlamasının planlandığı bildirildi.

AA’nın aktardığı habere gore, aşağı yukarı 1000 tonluk bir platformun üstünden 5 saniyede havalanan mekiğin MARS yolculuğunun 7 ay süreceği ve 18 Şubat 2021’de Mars’ın Jezero kraterine inmesinin planlandığı ifade edildi.

“GÖKYÜZÜNDE BİR DELİK AÇMAK GİBİ”

NASA Bilim Misyon Direktörlüğü Müdür Muavini Dr. Thomas Zurbuchen, NASA televizyonuna yapmış olduğu bildirimde, “Uzay aracıyla ilişki halindeyiz, her şey beklenildiği şeklinde.’ dedi.

Zurbuchen, etkin lansman amacıyla “gökyüzünde bir delik açmak şeklinde” ifadesini kullandı.

Uzay aracında gezici bir helikopter varolduğu ve diğer bir gezegende ilk kez bu helikopterle motorlu uçuş deneneceği bilgi kapasitesi paylaşıldı.

GÖREV, BİR MARS YILI SÜRECEK

Mars’ta daha evvelce yaşam olup olmadığını ya da halihazırda yaşamı sürdürmenin olası olup olamayacağını araştırmak amacıyla gönderilen uzay aracının kızıl gezegendeki misyonunun bir Mars senesi (687 gün) süreceği ifade edildi.

20 Temmuz’da Entegre Arap Emirlikleri ve 23 Temmuz’da Çin Halk Cumhuriyeti de Mars’a birer bulgu uydusu göndermişti.

ABD, şuana kadar 8 kez etkin şekilde Mars’a uzay aracı gönderen tek ülke olma hususi durumunu elinde bulundururken “InSight” ve “Curiosity (Meraklı)” adlı iki uzay aracı {halen} Mars yörüngesinde çalışmalarına devam etmekte.

NASA’nın uzun vadeli amacı ise 2030’lu senelerde Mars’a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama