2020-09-01T08:37:15+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 1 Eylül 2020 494 Görüntüleme

‘Doğaya müdahale riski artıracak’

Çin’de başlamış olan koronavirüs salgınında son bilgilere nazaran dünya çapında olay adedi 25 milyonun üstüne çıkarken 850 {binden fazla} insan yaşamını yitirdi. Dünyadaki aşı yarışındaki mühim adlardan Oxford Üniversitesi’nde profesör Sarah Gilbert geleceğe dair uyarılarda bulunmuş oldu.

%60’I HAYVANDAN BULAŞ

İnsanlığın ileride de salgın tehlikesi altında olacağını söyleyen Prof. Gilbert, “Nüfus yoğunluğu, gezi sıklığı ve ormansızlaştırma şeklinde sebepler bu salgınlara tekrardan yol açacak” dedi. Her sene bulaşıcı hastalıkların aşağı yukarı yüzde 60’ının hayvan kaynaklı bulunduğu vurgulanıyor. Ebola, SARS, Batı Nil virüsü şeklinde salgınlar da hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar arasındaydı. Diğer yandan grip salgınları sıksık yaşanıyor. Son 200 senede yaşanmış olan fazlası küresel salgın grip kaynaklıydı. Bu salgınlar içinde en fazlaca zayiat veren ise 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınıydı.

HER AŞI GRİBE ÇARE DEĞİL

Gilbert, “Ileride yeni bir grip salgını yaşanacak. Bununla yeniden karşılaşacağız yalnızca hangi alt tür olacağını bilmiyoruz” şeklinde konuştu. Daha evvelce H1N1 (domuz gribi), H3N3 (Hong Kong gribi), H7N7 (influenza) salgınlarında aşı çalışmalarına katılan Sarah Gilbert söz hususu grip olduğunda her derde deva olacak bir aşının imkânsız bulunduğunu açıkladı. 

BAĞIŞIKLIK SÜRESİ BİLİNMİYOR 

Oxford Üniversitesi’nin AstraZeneca’yla eş güdümlü ilerlettiği aşı ümit verici. Aşının 2021 yazına kadar 2 milyar doz üretilebileceği vurgulanıyor. Gilbert, koronaya karşı aşı geliştirilmesinin mümkün bulunduğunu aktardı. Yalnız Gilbert, aşıyla meydana çıkacak bağışıklığın ne kadar süreceğinin bilinmediğini aktardı.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama