2020-06-14T23:47:33+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 14 Haziran 2020 290 Görüntüleme

Antalya’da Yeni Deniz Anası Türü Bulundu!

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri, Antalya’da bir deniz anası türü belirleme etti. Tespit edilen türe, vücudundaki göze benzeyen noktalar sebebiyle “yalancı gözlü deniz anası” adı verildi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Delegesi Prof. Dr. Erhan Mutlu, Doç. Dr. Tülay Çağatay, yüksek lisans öğrencileri Tunca Olguner ile Hasan Emre Yılmaz, 2018’de Serik ilçesi Belek gezim merkezi kıyılarında değişik bir deniz anası türü bulunduğunu saptadı.

Belek kıyıları açıklarından beş numune deniz anasını alan ekip, moleküler ve kalıtsal emekler yapmış oldu.

Çalışmada deniz anasının dünyada şu ana kadar rastlanılmayan bir tür bulunduğu tespit edildi.

Şemsiyelerinin kenarlarındaki göze benzeyen 8 nokta sebebiyle türe Chrysaora Pseudoocellata (yalancı gözlü deniz anası) adı verildi.

Deniz anasının hafifçe yakıcı bir tesire bulunduran zehrinin varolduğu bildirildi.

Prof. Dr. Mutlu, türün, Afrika’nın batı kıyılarında yaşam sürdüren bir türle akrabalık göstermesine karşın aralarında genetiksel olarak yüzde 10’luk bir fark bulunduğunu kayıt etti.

Bu farkın da mühim bulunduğunu izah eden Mutlu, “Dünyaya, yeni bir deniz anası türünün bulunduğunu, saygı duyulan bir dergide gösterilen makaleyle duyurmanın sevincini yaşadık. Türün bizim yayınımızın sonrasında İsrail’de de gördüğünüz duyuruldu. Akdeniz’de etrafa dağılıyor. Aşağı yukarı 12 santimetre uzunluğunda olan türü takip etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama