2020-07-07T13:37:45+03:00
Ana Sayfa Dünya 7 Temmuz 2020 276 Görüntüleme

AB’den Yunanistan çıkışı: Kabul edilemez

AA’da bulunan habere gore, Avrupa Birliği (AB) Komisyonun İçişlerinden Mesul Delegesi Ylva Johansson, Yunanistan’ın sığınmacıları “geri ittiğine” dair bütün iddiaların araştırılması gerekliliğini, bu programın yasak bulunduğunu açıkladı.

“AB HUKUKUNA AYKIRIDIR”

Johansson, Avrupa Parlamentosunun (AP) Sivil Özgürlükler, Hakkaniyet ve İçişleri Komitesine (LIBE) hitap etti. AB Komisyonunun üye ülkelerin hukuk ihlallerini tahkîkat yetkisi bulunmadığına ilgi çeken Johansson, “Yunanistan sınırında sığınmacıların geri itildiğine ve ihlallere dair birden fazla rapor eder bulunmantadır. Geri itmeler AB hukukuna aykırıdır. Avrupa sınırlarımızı, değerlerimizi ihlal ederek koruyamayız.” şeklinde konuştu.

“YENİ BİR MEKANİZMAYA İHTİYAÇ VAR”

Avrupa Sınır ve Kıyı Emniyet Ajansı’nın (FRONTEX) sınırda mühim bir rol oynadığının önemini vurgulayan Johansson, yalnız insan hakları ihlallerini denetlemek amacıyla yeni bir mekanizmaya gereksinim duyulduğuna işaret etti. Johansson, “Yunanlı yetkililerden bütün yasadışı faaliyetleri takip etmelerini ve lüzumlu soruşturmayı yürütmelerini talep ediyorum. Her insana sığınma hakkı verilmeyebilir ancak her insana değerlerimize makul bir halde işlem etmeliyiz.” dedi.

“KABUL EDİLEMEZ”

Diğer yandan AP’deki değişik siyasal gruplardan söz alan çoğu milletvekili, Yunanistan’ın sığınmacılara muamelesinin kabul edilemez bulunduğunu, derin kaygı duyduklarını ve AB Komisyonu’nun harekete geçmesi gerekliliğini savundu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama