2020-08-24T11:15:21+03:00
Ana Sayfa Dünya 24 Ağustos 2020 263 Görüntüleme

ABD’de plazma tedavisine onay verildi

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Besin ve İlaç Dairesinin (FDA) yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı plazma tedavisine acil hal onayı verdiğini belirtti.

Trump, plazma tedavisinin COVID-19 hastalarının tedavisi amacıyla mühim bir umut olacağını ifade etti.

Daha evvelce COVID-19 geçirip iyileşmiş Amerikan vatandaşlarına, alakalı sıhhat birimlerine giderek plazma bağışı yapmaları çağrısı meydana getiren Trump, “Verdiğiniz her bir plazma diğer yerlerde hayatlar kurtaracaktır” dedi.

Plazma tedavisini “zamanı bir başarı” sözleriyle tarifleyen Trump, bu şekilde milyonlarca insana tedavi imkanının sunulabileceğini açıkladı.

Trump bunun dışında, yakın vakitte COVID-19 aşısıyla alakalı de güzel haberler vereceklerini dile getirdi.

Aynı basın toplantısında konuşan FDA Direktörü Stephen Hahn da plazma tedavisinin “oldukça ümit verici” bulunduğunu ve artık daha sık sayıda insanoğlunun iyileşmesini umduklarını, yalnız tedaviyle alakalı daha yapmaları ihtiyaç duyulan oldukça iş bulunduğunu açıkladı.

Diğer yandan eski FDA yetkilisi Scott Gottlieb, Amerikan medyasına yapmış olduğu bildirimde, ülkede halihazırda plazma tedavisinin birtakım yerlerde esasen uygulandığını, yalnız günümüz kararla bütün ülkede uygulanmasının önünün açılacağını söyledi.

Daha evvelce COVID-19 geçirip iyileşen kişilerin kanlarının plazma adı verdiği sıvısında ilerleyen antikorlar bu şekilde virüse karşı tedavi amacıyla kullanılacak. Plazma tedavisinin bilhassa yoğun bakımdaki yüksek riskli hastaların iyileşmesine destek bulunduğu vurgulanıyor.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama