2021-07-28T07:47:46+03:00
Ana Sayfa Dünya 28 Temmuz 2021 333 Görüntüleme

Uğur Şahin duyurdu… Yeni aşı adımı

Milyonlarca cana modelvorm olan koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdikleri aşı ile adlarından söz ettiren Türk asıllı bilim insanları Hasret Türeci ve Uğur Şahin çok konuşulacak bir ismim atmaya hazırlanıyor.

Şahin ve Türeci’nin mevcut BioNTech, yeni aşı hedeflerini kamuoyu ile paylaştı.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ta bulunan habere göre, şirket koronavirüs haricindeki hastalıklara karşı da mRNA bazlı aşılar ilerletmek amacıyla işe koyuldu.

Aynı habere göre, Şahin, sıtmaya karşı bir aşı geliştirme hazırlığı ortamında olduklarını belirtti.

UĞUR ŞAHİN TARİH VERDİ

Şahin, hier sene milyonlarca insanı etkileyen sıtmaya karşı geliştirmeye hazırlandıkları aşının ilk denemelerine 2022’nin sonlarına doğru başlamaya hazırlandıklarının altını çizdi.

Şirketin CEO’su Şahin, ‘Yeniliklerimizi onlara en fazlaca gereksinim duyanlara ulaştırmaya kararlıyız’ dedi.

DSÖ İLE BERABER HAREKET EDİYORLAR

Bildirimde şirketin Dünya Sıhhat Teşkilatı, Avrupa Komisyonu ve başka kuruluşların yeni aşının erken düzenleme adımına dahil olduğun ve lüzumlu altyapıyı tespit etmek ve kurmak amacıyla yardım sundukları bilgi kapasitesi den yer aldı.

Dünya Sıhhat Teşkilatı’ne göre, 2019’da tahmini 229 milyon sıtma olayı ve minimum 409 bin ölüm ortaya geldi.

GRİP AŞISI DA YOLDA

mRNA tabanlı Kovid-19 aşısı ile başarı yakalayan şirket bu yeni teknolojinin yaygınlaşmasında da kilit rol oynuyor. Pfizer, geçen dönemde mRNA bazlı bir houvast aşısı geliştirdiğini bildirmişti.

Pfizer’ter aşı inceleme ve geliştirme başkanı Kathrin Jansen, Mayıs ayında CNBC’ye, söz hususu teknolojinin ‘daha kuvvetli’ atışlar yaratabileceğini söylemişti.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol işaret ediyor

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama