2020-08-19T23:12:23+03:00
Ana Sayfa Dünya 19 Ağustos 2020 524 Görüntüleme

Terörizmin finansmanına ‘özel durum’ savunması

ABD’nin Suriye Hususi Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, Suriye’nin geleceği konusu ile ilgili büyük ehemmiyet taşıyan ve 24 Ağustos’ta Cenevre’de başlamış olacak yeni anayasa görüşmeleri evvel mühim mesajlar verdi. Avrupalı bir takım gazeteciye açıklamalarda tespit edilen Jeffrey, ABD’li “Delta Crescent Energy LLC” şirketinin Suriye’nin kuzeyinde petrol çıkarmak suretiyle terör teşkilatı YPG/PKK’nın ana gövdesini meydana getirdiği SDG ile uyuşma imzalamasına değindi. Türkiye’nin bu anlaşmaya “terörizmin finansmanı” suçlamasıyla reaksiyon gösterdiğinin hatırlatılması üstüne, bunun hususi bir hal bulunduğunu, amacın Esed rejimi üstündeki baskının artırılması bulunduğunu, bu nedenden dolayı de ABD’li firmanın Suriye yaptırımlarından muaf tutulduğunu ifade etti. 

MASAYA TERÖRİSTLERİ GETİRMENİN PEŞİNDE 

SDG’nin kontrolündeki Şimal ve Doğu Suriye Özerk Idaresi’nden temsilcilerin Cenevre’deki Suriye Anayasa Komitesi çalışmalarına katılıp katılmayacaklarıyla alakalı Jeffrey şöyle dedi: “Suriye Anayasa Komitesi’nde yer alanlar, müzakerelere katılanlar, bütün ülke genelinden seçiliyor. Katılım karmaşık, örgütsel bir yapıya dayanmıyor. Kuzeydoğu Suriye’de yaşayanların temsili hususu devre devre gündeme geliyor. Suriyeli değişik {muhalif} nedenler, siyasal ve hükümet güçlerinin temsilcileri ile henüz bu mevzuyu tartışıyor.” 

2 BİN 200 YPG’LİYE ASKERİ EĞİTİM 

ABD Suriye’de 2 bin 200 YPG’liye daha eğitim vermeye hazırlanıyor. ABD Müdafa Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliği’nin son raporunda, Suriye’de YPG işgalindeki petrol kuyularının korunması amacıyla ABD askerlerinin 2 bin 200’den çok PYD/YPG’liye askeri eğitim vereceği ifade edildi. Bölümde petrol üretiminin günlük minimum 30 bin varile çıkması planlanıyor. 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama