2020-08-11T18:21:07+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 11 Ağustos 2020 495 Görüntüleme

Rus turist akını

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 5 aydır ara verdiği charter uçuşların dün tekrardan başlamasıyla Rus turistler, ‘turizmin başkenti’ Antalya başta olmak suretiyle dinlence merkezlerine tekrardan gelmeye başladı. Antalya’ya bir günde 23 bin Rus gezgin inerken, başka ülkelerden gelenlerle eş güdümlü günlük gezgin adedi 35 bine ulaştı. Antalya’ya inen turistlerin ilk sözleri “Türkiye’yi ve Antalya’yı özledik” oldu.

TURİZMCİYE MORAL OLDU

Rusya’dan karşılıklı uçuşlar 1 Ağustos’ta İstanbul ve Ankara’ya başlatılmıştı. Dün sabahtan itibaren de Antalya, Dalaman ve Bodrum’a ilk uçaklar indi. Rusya’dan ilk charter uçuşların başlamasıyla 1 saatte 11 uçağın indiğini dile getiren Türkiye Gezi Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya’nın Türkiye ile uçuşların karşılıklı olarak 1 Ağustos’ta başlayacağını duyurmasından itibaren paket tur satışlarının sürat kazandığını ifade etti. Bağlıkaya Antalya’ya dün 12 ülkeden toplam 35 bin seviyesinde gezgin yaklaştığını açıkladı. Bağlıkaya Dalaman’a ise 1.100 Rus turistin indiğini ifade etti. Bağlıkaya “Ekim sonuna kadar Dalaman Havalimanı’na 735 charter sefer planlandığı verisini aldık” dedi. Bağlıkaya “İngiltere, Almanya ve Rusya şeklinde pazarlardan ağustos ayı itibarıyla gelişler sürat kazanmıştır. Rusya’dan günlük derli toplu gezgin akışı olması turizmcilere moral sağlıyor” şeklinde konuştu. 

‘TÜRKİYE’Yİ ÇOK ÖZLEDİK’

SINIR AÇILINCA GELDİM

Kovid-19 tedbirleri kapsamında havalimanından ayrılan ve konaklayacakları otellere giden Rus yolcuların ortak olarak ilk söyledikleri cümle, “Türkiye’yi ve Antalya’yı fazlaca özledik” oldu. Yolculardan Aleksandra Trushlyakova “Sınırlar açılınca anında geldim. Tatilde bütün zamanımı denizde geçirmeyi planlıyorum. Tüm senenin yorgunluğunu Antalya’da atacağım” dedi.

BUGÜNÜ ÇOK BEKLEDİM

Arkadaşıyla ilk kez Antalya’ya gelen Anna Cherepkova tayyare seferlerinin başladığını öğrenir öğrenmez Antalya amacıyla bilet aldığını söyleyerek, “Bugünü fazlaca bekledik, burada olmaktan fazlaca mutluyuz” dedi.

HERKES GÜN SAYIYOR

Anna Zhıla Rusların Türkiye’yi ve bilhassa Antalya’yı fazlaca sevdiklerini açıkladı. Birden fazla Rus’un Antalya’ya gelmek amacıyla sabırsızlandığını altını çizen Zhıla “Çoğu arkadaşımız buraya gelmek amacıyla gün sayıyor. İlk uçaktan biletlerimizi aldık. Buradayız, fazlaca mutluyuz” dedi.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama