2020-07-17T08:40:55+03:00
Ana Sayfa Eğitim 17 Temmuz 2020 231 Görüntüleme

Lgs’den sonra şimdi Sıra tercih döneminde

Ulusal Eğitim Bakanlığı doğrultusundan 20 Haziran’da oluşturulan ve 1 milyon 472 bin 88 adayın katılmış olduğu Liselere Geçiş Sistemi sınavının neticeleri dün duyuruldu. Öğrencileri tercih heyecanı sararken MEB, 2020 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunu meb.gov.tr adresinde yayımladı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna bakılırsa, LGS kapsamında lise seçimleri 20 Temmuz’da başlamış olacak ve 29 Temmuz saat 17.00’ye kadar devam edecek. Yerleştirme neticeleri, 10 Ağustos’ta http://www.meb.gov.tr adresinden açıklanacak. Diğer yandan dün ‘Merkezi Imtihan Değerlendirme Raporu’ da yayımladı. İşte raporun bilgileri:

FEN’DE DOĞRU CEVAP ARTTI

Merkezi sınavda bulunan soruların hiçbiri iptal olmadı. Türkçe’de doğru yanıt adedi averajı 10.00, İnkılap Zamanı ve Atatürkçülük’te 5.05, Din Kültürü ve Terbiye Bilgi kapasitesi’nde 6.39 ve yabancı dilde ise 3.53 olarak gerçekleşti. Matematik testindeki doğru yanıt adedi averajı 4.89, fen bilimlerinde ise 10.21 olarak hesaplandı. 2019 yılındaki merkezi imtihan neticeleriyle kıyaslandığında öğrencilerin fen bilimleri testinde daha iyi bulunduğu, başka testlerde ise daha az başarı gösterdiği tespit edildi.

Sınava 42 değişik ilden katılan 181 talebe bütün soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ila 500 içinde değişmiş olduğu dağılımda öğrencilerin yüzde 7.85’i 400-500 aralığında puan aldı. Öğrencilerin en yoğun varolduğu puan aralığı (yüzde 56,29) 200-299 oldu. Imtihan puanlarının averajı 286.35, standart sapması ise 69.22 olarak hesaplandı.

HAYALİM MÜHENDİS OLMAK

500 tam puan kazanan Kırklareli İmam Hatip Ortaokulu talebesi Ali Fuad Erkan, “Salgın sebebiyle evde kaldığımız devre büyük üstünlük oldu. Hayalim mühendis olmak. Kimya ile bilgisayar mühendisliği içinde kararsız kaldım” dedi.

KIZLAR DAHA BAŞARILI

Kız öğrencilerin matematik dışındaki bütün alt testlerde adam öğrencilerden daha iyi bulunduğunu tespit edildi. 2018 ve 2019 yıllarındaki merkezi sınavlarda da meydana çıkan bu netice, kız öğrencilerin görece yüksek başarısının sürdüğünü işaret ediyor. Oluşturulan başka bir araştırmada, öğrencilerin babalara ve baba eğitim düzeyleri arttıkça imtihan puanlarının da arttığı tespit edildi. Sonuçların öğrencilerin okul başarıları içinde kuvvetli bir temas bulunduğunu gözler önüne serdi. 

TÜM ÇOCUKLARIMIZ LİSELERİMİZE HOŞ GELDİNİZ

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda şunları kayıt etti: “Çocuklar, LGS neticelerinde görüldüğü puan sizin değil, o anki bilgilerinizin puanı. Tercihleriniz, gideceğiniz okulun ismini belirleyecek; bilgiye iyi mi tutunacağınızı, ne kadar okuyup ne kadar öğreneceğinizi tekrar siz belirleyeceksiniz. Hepiniz liselerimize şuandan hoş geldiniz.” 

MERKEZİ YERLEŞTİRMEDE ÖNCELİK 

MEB, bu sene merkezi sınavla talebe alan okullara yönelik tercih miktarını 5’ten 10’a çıkarttı. Sınavla talebe alan okullarda merkezi imtihan puanının eşitliği durumunda sırayla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırayla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci katagoride özürsüz devamsızlık oluşturulan gün adedinin azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum geçmişine bakılırsa yaşı ufak imkan bakılarak yerleştirme yapılacak. 

ÖĞRENCİLERE 10 OKUL İMKANI

Merkezi sınava girmeyen öğrenciler, mahalli yerleştirme ile talebe alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak suretiyle iki takımda tercih yapabilecek. Öğrenciler, öncelikle mahalli yerleştirmeyle talebe alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Mahalli yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en çok 5 okul tercihi gerçekleştirebilecek. Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en çok 3 okul seçilebilecek. Mahalli yerleştirmeyle kayıt prosedürünü tamamlayan öğrenciler, istemeleri durumunda merkezi sınavla talebe alan okullar amacıyla açılacak merkezi sınavla talebe alan okullar ekranından en çok 10 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en çok 5 okul olmak suretiyle toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama