2020-09-10T09:08:39+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 10 Eylül 2020 597 Görüntüleme

İstanbul Bilişim’e dolandırıcılık davası… Üzerine kayıtlı mal varlığı yok

İstanbul Bilişim, bir süredir tüketicilerin satın almış olduğu ürünleri göndermediği nedeni öne sürülerek gündemde. Türkiye çapında, 50 bini aşkın şahsa sattığı ürünleri göndermeyen firmanın açmış olduğu konkordato davası devam eder iken, eleştiri bir davanın da Ankara’da açıldığı meydana çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şirketten aldıkları ürünleri alamayan 4 bireyin şikâyetini tek dosyada birleştirdi. Durağan(durgun) A., Ali Osman K., Rüstem D. ile Orkun K., savcılık dilekçelerinde, ödemesini gerçekleştirdikleri ürünleri alamadıkları benzer biçimde para iadelerinin de yapılmadığını bildirdi. Kimi evine tv, kimi ütü, kimi cep telefonu alan şikâyetçiler, firmanın kendilerini dolandırdığını ortaya koydu.

İFADE VERDİ

Soruşturmayı yürüten Savcı Ejder Oğuz Özdemir, 4 şikâyet müracaatını tek dosya altında topladı. Savcılık, her şikâyete dair firmanın sahibi Nurettin Yavuz’un (31) ifadesini tek tek aldı. Yavuz, direktifle alınan ifadelerinde, kimseyi dolandırma kastlarının olmadığını, ürün tedarikinde problem yaşadıklarını öne sürdü.

PARA TOPLANDI

Yürütülen tahkîkat ardından Yavuz ile ilgili ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile dava açıldı. Yavuz’un 12 yıldan 40 seneye hapsi talep edildi. İddianamede, firmanın, stokta bulunmayan ürünlerin satışını yapmış olduğu, böylece birden fazla şahıstan para toplandığı kaydedildi. Nurettin Yavuz’un, firmanın gerçek sahibi olmadığı yönündeki tartışmalara savcılık iddianamesinde de işaret edildi. İddianamede, firmanın merkez adresi İstanbul olduğu halde Yavuz’un Mernis kaydının Diyarbakır olması tutarsız bulunmuş oldu.

KAYITLI BİR MAL VARLIĞI BULUNMUYOR

Firmanın sahibi görünen Nurettin Yavuz hakkındaki İstanbul’da yürütülen bir tahkîkat dosyasında da mühim detaylar yer almakta. Dosyaya nazaran, Yavuz adına kayıtlı rastgele bir mal zenginliği bulunmuyor. Ile ilgili 114 ayrı ‘dolandırıcılık’ kaydı bulunmantadır. Geride bıraktığımız sene el değiştiren firmanın yeni sahibi görünen Nurettin Yavuz’un ‘emaneten’ şirketi üstüne almış olduğu vurgulanıyor. Tek bir fotoğraf karesi dahi bulunmayan, adına kayıtlı şirketlerde ulaşıla-mayan Nurettin Yavuz’un nerede yaşadığını şirket çalışanları dahi bilmediklerini ifade etti.

İstanbul Bilişim’in açmış olduğu konkordato davasının ilk duruşması ise bugün gerçekleşiyor. Davaya 1100’e yakın tüketici müdahil olmuş halde. Bu sayı, bu vakte kadar oluşturulan konkordato davalarındaki en yüksek müdahil adedi olarak kayda girdi. Dava dosyasına nazaran şirket 50 bini aşkın şahsa sattığı ürünlerden 150 milyon lira para topladı. Yalnız ne mamüller gönderildi ne para iadesi yapılmış oldu. 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama