2020-10-01T08:30:00+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 1 Ekim 2020 464 Görüntüleme

İkinci elde fiyatlar yükseliyor… 25 yaşındaki otomobile 60 bin lira istiyorlar

Afyonkarahisar’da kurulan araba sektöründe fiyatların yüksek olduğundan hem alıcılar hatta satıcılar dert yandı. Satıcılar, 25 yaşındaki araçların 60 bin lira değer biçildiği pazarda, satışlarının durgun olduğunu söyledi.

İkinci el araçların fiyatları yükselmeye devam eder iken, araba pazarlarında ise müşteriler yalnızca fiyatları sormakla yetiniyor. Satışların durgun bulunduğu pazarda, daha fazla düşük modelli vasıtalar ön plana çıkıyor. 25 yaşındaki araçlara 55-60 bin liraya kadar fiyat istendiği pazarda satıcılar sattıkları arabanın yerine yenisini alamadıkları ve hier geride bıraktığımız gün fiyatların arttığını açıkladılar.

“25 YAŞINDAKİ ARACA 60 BİN LİRA DEĞER BİÇİLİYOR”

25 yaşında komple boyalı bir vasıta amacıyla pazarlık yapan bir araba alıcısı, 60 bin lira dilenen arabaya 55 bin lira sunarak aldı. Araba fiyatlarının yüksek olduğunu bildiren araba alıcısı, “Araba fiyatları çok yüksek ve satış yok. Fiyatların yüksek olması nedeniyle pazar durgun. Düzgün arabalar yok, gelende dökük arabalar var” şeklinde konuştu.

“SATTIĞIN FİYATA TEKRAR ARAÇ ALAMIYORSUN”

Araba satıcısı Mehmet Kumartaş ise sattıkları aracın yerine yenisini alamadıklarını ve bu tür giderse araba fiyatlarının daha da artacağını kayıt etti. Kumartaş, “Üretimin olmaması ve sıfır araçların ÖTV’lerinin yüksek olması ikinci el araçlarında fiyatlarını yüksek duruma getiriyor, oda alım satımı etkiliyor. Araba fiyatlarının yüksek olması satışlarımızı da etkiliyor. Araba fiyatları normal olsa satışlarımız güzel olacak. Sattığın fiyata yeniden vasıta alamıyorsun. 95 specimen aracı 50 bin liraya versem yeniden yerine alamıyorum. Sattığımız fiyata yeniden vasıta alabilmek istesek alamıyoruz fiyatların yüksek olduğundan kaynaklı. Fiyatların yüksek olduğundan bizde memnun değiliz alım-satımcı olarak. Bu tür giderse ikinci el vasıta fiyatları artar diye düşünüyoruz. Korona virüs araba satışlarımızı epey etkiledi ve koronadan kaynaklı vasıta bulamıyoruz, vasıta sıkıntımız var. İkinci el şuanda sıfırdan kıymetli oldu” şeklinde konuştu.

“PİYASAYI YÜKSELTEN ÜÇ TANE ANNESİNİN, ÜÇ TANE BABASININ, ÜÇ TANE DEDESİNİN ÜZERİNE ARABA ALIP SATAN KİŞİLER”

Vergi ödemeden yakınlarının üzerinden araba alıp satanların piyasayı yükselttiğini bildiren diğer bir galerici ise, “Sabah 08.00’dan bu yana bir adet vasıta satamadık. Diyorlar ki ikinci el araçları galericiler yükseltiyor. Biz vergimizi ödüyoruz, işimizi takip ediyoruz, adam akıllı iş yapmaya çalışıyoruz, orijinal araba almaya çalışıyoruz burada vatandaş bindiği dandik arabaya 30-40 bin lira para söylüyor kimse onu hesaba almıyor. Milletin kendi bindiği araba değerli, esnafın alıp-sattığı araba noksan yani. Şu piyasada araba satanların yüzde 60’ı vergiden kaçırıp üç adet annesinin, üç adet babasının, üç adet dedesinin üstüne araba alıp satan şahıslar. Bu piyasayı biz yükseltmiyoruz ki onlar yükseltiyor” dedi.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama