2020-07-15T13:27:53+03:00
Ana Sayfa Dünya 15 Temmuz 2020 474 Görüntüleme

FETÖ tehdidi sürüyor… Büyükelçi’den dikkat çeken sözler

FETÖ’nün hain vuruş kalkışmasının sonrasında 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü deklare edildi. Canberra Büyükelçiliği, Sydney ve Melbourne Başkonsolosluklarında şehadete kavuşanlar amacıyla anma töreni düzenledi.

Başkent Canberra ve Sydney’deki törenler yurttaşların yanı sıra detaylı ülkelerden temsilcilerin katılımı ile yapılmış oldu. Kovid-19 yasaklarının sıkılaştırıldığı Melbourne’de ise kısıtlı katılımla oluşturulan merasim, Başkonsolosluğun toplumsal medya sayfasından canlı yayımlandı.

Büyükelçi Karakoç, AA muhabirine yapmış olduğu bildirimde, Türkiye’nin 15 Temmuz’da Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısına maruz kaldığını hatırlatarak, 15 Temmuz 2016 gecesi şehit olanlar amacıyla Tanrı’tan rahmet diledi, gazilere şükranlarını tanıttı.

Türk milletinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hain vuruş girişimini bertaraf ederek bir demokrasi mücadelesi verdiğini altını çizen Karakoç, “15 Temmuz gecesi toplumun bütün kesimleri değişiklik gözetmeksizin tek bir hedef çevresinde devletine ve demokrasisine sahiplenmiştir.” şeklinde konuştu.

“DÜNYA ÖRGÜTÜN GERÇEK YÜZÜNÜ ANLAMAYA BAŞLADI”

Başarısız hain vuruş girişiminin sonrasında geride bıraktığımız 4 senede Türkiye’de ve dünyada FETÖ’ye karşı verdiği mücadelenin sürdüğünü söyleyen Karakoç, “Türkiye’deki ana omurgasını kaybeden teşkilat, vatan dışı yapılanmasıyla ayakta kalmaya iş koşturmacasındadır. FETÖ kendisini lanse etmeye çalmış olduğu şekilde eğitim ve hayır işleriyle uğraşan toplumsal bir hareket değildir.” şeklinde konuştu.

FETÖ’nün “Siyasal ve ekonomik emelleri tespit edilen karanlık ve kurnaz bir teşkilat bulunduğu internasyonal planda anlaşılmaya başlanmıştır.” diyen Büyükelçi, “Yürütülen soruşturmalar ve meydana çıkan ispatlar ışığında, dünya kamuoyunun da FETÖ’nün gerçek yüzünü anlamaya başladığını görmekten kıvanç duyuyoruz.” diyerek konuşmasını belirtti.

Örgütün Avustralya dahil sahip olunan bulunduğu bütün ülkelerde Türkiye’deki stratejisini izlediğine ve okullar ekseninde kurduğu ağları ekonomik ve siyasal nüfuzunu çoğaltmak amacıyla kullandığına ilgi çeken Karakoç, “Enerjisini pekiştirmek amacıyla birçok yasa dışı etkinliğe başvuran, paralel istihbari ağlar kuran ve demokrasiyi yıkmaya girişim ederek bu yönde masum insanları öldürmekten çekinmeyen bir örgütün zenginliği, Avustralya amacıyla de ciddi bir tehdittir.” dedi.

Büyükelçi Karakoç, FETÖ’nün vatan dışındaki yapılanmasına yönelik çabaların uzun soluklu bir savaşım bulunduğunu ve Avustralya’nın dört bir beraberinde kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade etti.

Avustralyalı Türklere FETÖ’nün ülkedeki uzantılarına saygınlık etmemeleri ve bu yapılardan uzak durmaları davetinde tespit edilen Karakoç, şunları kayıt etti:

“FETÖ’nün bütün kaynaklarıyla eş güdümlü ortadan kaldırılması amacıyla Avustralya’daki bütün dostlarımızla iş birliği halletmeye devam edeceğiz. Bu aşamada, ortak evrensel değerleri paylaştığımız Avustralya hükümetine, 15 Temmuz gecesinin anında ertesinde hükümetimize verilen destekten kaynaklı bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama