2020-10-16T08:13:25+03:00
Ana Sayfa Yaşam 16 Ekim 2020 549 Görüntüleme

Dolandırıcıların ahlâksız oyunu! ‘Fenomen olmuşsun’ deyip 5 bin TL istiyor…

Muğla’nın Bodrum ilçesi Haremtan Koyu’nda geçen zamanlarda oluşan hayasız görüntülerin basına yansıyıp haber olmasının sonrasında meydana enteresan dolandırıcılık hadiseleri çıkmaya başladı. Yayınlanan haberlerdeki fotoğraflarda ve metinde farklılık yaparak tekrardan paylaşan şebeke, fotoğraf ve bilgilerini kullandıkları şahsa, daha sonra iletişime geçerek para karşılığında paylaşımları kaldırabileceklerini söyledi. Tuzağa düşmeyen Muğla’nın Milas eyaletinde yaşam sürdüren mağdur vatandaş, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yaşanan vakanın sonrasında, yayınlanan haberi ve haberin görsellerini dijital ortamda değiştirerek olayla alakası olmayan şahısların adlarını ve resimlerini kullanıp, sosyal medyadan haberi sunan bir şebeke meydana çıktı.

Hazırladıkları haber ve fotoğrafları kurdukları sistem ortamında yüzlerce kez paylaşılmasını gerçekleştiren şebeke üyeleri daha sonra şahsi verileri ve resimlerine yer verdikleri şahıslarla iletişime geçerek, para karşılığında fotoğraf ve bulguların silinebileceğini söyledi. Şebekenin kurduğu tuzağa düşmeyen A.K., yaşanan vakanın sonrasında Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek şikayette bulundu.

“INSTAGRAM’DA DA FENOMEN OLMUŞSUN” DEYİP 5 BİN TL İSTEDİ

Karşısındaki kişilerin aslı olmayan iddialar ve görüntülerle kamuoyunda kendisini çok zor hale düşürdüğünü bildiren A.K., “Geçen zamanlarda içten olduğum bir arkadaşım K.A. adlı bir şahsın sosyal medya üzerinden Bodrum’da oluşan ahlaksız bir olayda benim fotoğraflarımı da kullanarak paylaşımlar yaptığını ifade etti. K.A.’yı tanımıyorum. Paylaşımlarının sonrasında kendine ulaşmaya çalıştık. Mesajla ulaşabildiğimiz K.A. hiçbir şekilde paylaşımları kaldırmayacağını söyleyerek, ‘Tüm Türkiye’den ilanların var. Fenomen oldunuz. Sen yaz dur. Benim reklam yayım işlerim var. Haberlerde den çıkarsın sen’ dedi. Sonraki yazışmalarımızda ise para karşılığında paylaşımlarını kaldıracağını ifade ederek ‘5 bin lira verirsen tüm ilanları anında kaldırırım. Yatır kurtul rezillikten. Şimdi yatırdın yatırdın. Ardından yatıracağım dersen 10 bin lira olur. Instagram’da da fenomen olmuşsun’ dedi.

Kendine ulaşabilmek amacıyla şartlarını kabul eder gibi yaptık. Ancak daha sonra yüz yüze görüşemeyeceğimizi vereceği bir hesaba parayı yatırmamız gerekliliğini ifade etti. M.O.K. adına kayıtlı bir banka hesap numarası gönderdi. Atılan iban numarasının kendine ait olmadığını söyleyince den ‘Babalara kızlık soyadımı da ilan yapayım da belli mihoen olaydım. Sen bilirsin bu hesaba parayı attın attın yoksa paylaşımlara devam. Sen i. sin o vakit’ dedi. Taciz ve tehditlerini sıksık yineleyen K.A. ‘157 şahıs daha paylaşmış. Çabuk et. Tüm paylaşımları hemen sileceğim merak etme sorun yok’ dedi. Benden parayı yatırdığıma dair dekont bile istedi” dedi.

Yaşadığı vakanın sonrasında paylaşımlardan kaynaklı daha çok mağdur olmamak amacıyla savcılığa şikayette bulunduğunu bildiren mağdur A.K. “İster istemez etrafımızdaki insanlar bizlere ulaşıyorlar. Aslında çok rahatsız edici bir hal. Ben anında savcılığa müracaat ederek lüzumlu işlemlerimi başlattım. Benim gibi belki binlerce şahıs var. İnşallah çok çok şahıs mağdur olmaz ve bir an evvelce bu şebeke çökertilir” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

O cani hâlâ tehdit ediyor

O cani hâlâ tehdit ediyor

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama