2020-07-10T16:26:22+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 10 Temmuz 2020 238 Görüntüleme

Bu meslekte çalışanlar 40 günde 15 bin lira kazanıyor

Yapımcının hiçbir şekilde cebinden para harcamadığının önemini vurgulayan Işık, “Yapımcı yalnızca emek sunarak tasarladığı üründen kâr ediyor ve önümüzdeki senelerde da destekleneceğinden yapımcının bu hususta bir istikbal kaygısı da bulunmuyor” dedi.

2006 senesinde devresinin Başbakanı, bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan, ipek böcekçiliğinin Hayvancılık Destekleme Uygulaması’na alındığını ve böylelikle yok olmak suretiyle olan bu mesleğe can suyu verildiğini izah eden Ramazan Işık, henüz Türkiye’nin gereksiniminin yüzde 30’unu karşılayabildiklerini yalnız yüzde 100’ünü karşılamak istediklerini ifade etti. Başkan Işık, “Biz bunu başarabiliriz, ustalaşmış üreticilerle ve bu alanda verdiği devlet desteğinin yükselmesi ile bu olası” dedi.

40 günlük uğraş

Bütün Türkiye’ye gönderilen ipek böceklerini burada canlandırdıklarını izah eden Işık, “İpek böceklerinin canlanması aşağı yukarı 10 gün sürüyor. Edirne’den Kars’a kadar buradan canlı böcek gönderiyoruz. Yapımcı bunu açınca anında böcekleri dut yaprağı ile besliyor ve yemleme işi 30 gün sürüyor” dedi.

Salgında üretim asla durmadı

Salgın sürecinin ipekböcekçiliğini negatif etkilemediğini bildiren Başkan Ramazan Işık, şu şekilde söyledi:

“Hem de şu şekilde enteresan bir hal var; insanoğlu bu zamanda daha sık evde kaldıkları amacıyla, ipekböcekçiliği yapma konusu ile ilgili talepler de arttı Salgın döneminde insanoğlu şehirden köylere geldi ve ilk kez bu işi yapanlar oldu ve yapımcı adedi arttı. Biz salgın döneminde Edirne’den Kars’a kadar bütün üreticilerimize ulaştık ve bizde üretim asla durmadı. 64 il ve ilçelerine gittik, hiçbir yapımcı ‘Bana gelinmedi mağdur oldum’ diyemez, evvelce tespite gittik, sonrasında canlı böcekleri götürdük şimdi de etkileşim teknolojilerini kullanarak 7-24 üreticilerimizin evinde oluyoruz. 40 günlük vakit süresince bu üretim gerçekleştirildi.”

Sağ olsun, cumhurbaşkanımızın desteği sayesinde gelişiyoruz

Salgın sürecinde tarımın destekleneceği tarafında açıklamalar yapılmasının ipekböcekçiliği amacıyla ümit verici bulunduğunu kaydeden Başkan Işık, şöyle dedi:

“2000’li senelerde bundan sonra Türkiye’de bu meslek bitmişti 2006 senesinde ise; devresinin Başbakanı, bugünün Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan, ipek böcekçiliği Hayvancılık Destekleme Uygulaması’na alındı. Erdoğan ipek böcekçiliğinin kültürel bir miras bulunduğunu ifade ederek alakalı kurum ve kuruluşlara üretime yardım olunması emirini verdi. O devre ipekböceğinin sürdürülebilir bir ürün olması amacıyla Hayvancılık Genel Müdürlüğü kapsamında ‘Yaş kozaya kilo başına yardım verilsin’ dendi ve o günden bu yana ipekböceği sürdürülebilir bir ürün oldu. Yapımcılar oldukça memnun, yardım çok yararlı oldu, yok olmak üzereyken ipek böcekçiliği tekrardan canlandı. Sağ olsun, Cumhurbaşkanımızın desteği sayesinde gelişiyoruz. {Halen} kilogram başına destekleme, devletimiz doğrultusundan verilmeye devam etmekte. Ben Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ziraat ve Orman Bakanı’na kendim ve üreticilerimiz adına oldukça teşekkür ediyorum.”

40 günde 15-20 bin lira

Bu mesleğin devam ettirilmesi ve ülke ekonomisine daha büyük katkı sunmasını istediklerini söyleyen Işık, “Bu nedenden dolayı de desteğin devam etmesini ve kilo başına zam yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ziraat Bakanlığı’nın uyguladığı Genç Ziraatçi Projesi ile Türkiye çapında 85 adet böcek besleme evi yapıldığını açıklayan Ramazan Işık, “İpekböceği besleme evi projesine başvuran her yapımcıya yardım verildi. Amaç şuydu; yapımcı 250 dut dikecek 5 paket ipekböceği yetiştirecek ve 10 bin lira kazanacaktı. Bu sayı bugünümüzde 15 bin lira oldu. Kısacası 40 günlük bir emek sunarak 15 bin lira kazanmak olası oldu” diyerek konuşmasını belirtti.

Profesyonelce yapılmalı

Koza Ziraat Satış Kooperatifleri Birliği (Kozabirlik) Idare Kurulu Başkanı Ramazan Işık, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Üreticilerimizin şu şekilde bir üstünlüğü var; ürünlerini pazarlama konusu ile ilgili hiçbir problem yaşamıyorlar zira ürettikleri yerde ürünleri satın alıyoruz, uzakta olanlar kargo ile gönderiyor kargo ücretlerini biz karşılıyoruz. Kısaca şunu anlatmak isterim yapımcı hiçbir şekilde cebinden para harcamıyor ve yalnızca emek sunarak tasarladığı üründen kâr ediyor ve önümüzdeki senelerde da destekleneceğinden yapımcının bu hususta bir istikbal kaygısı da bulunmuyor. Yaprak sıkıntısı ve yardım sıkıntısı yok yeter ki yapımcı ben bu işi yaparım desin. Biz bu işin profesyonelce yapılmasını istiyoruz, profesyonelce yapılırsa daha fazla verim alınır ve ipekböcekçiliği gelişir.”

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama