2020-07-06T08:14:54+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 6 Temmuz 2020 450 Görüntüleme

‘Artık toparlanma değil sıçrama sürecindeyiz’

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgının dünya ekonomisinde oldukca ciddi küçülmeye neden olduğu bir dönemde Türkiye’nin pozitif yönde ayrışacağına inandığını söyleyerek, “Nitekim belirtiler her veri bu iddiamızı teyit ediyor. Ülkemizin yalnızca toparlanma değil, onun da ötesinde oldukca büyük bir sıçrama sürecinde bulunduğunu biraz biraz hepimiz kabul etmeye başladı. Ekonomimize kurulan tuzakları birer birer bozarak yolumuza devam ediyoruz” dedi. Erdoğan, Gömü ve Maliye Bakanlığı Vergi Kontrol Kurulu – Gelir İdaresi Başkanlığı Ataşehir Hizmet Binası Açılış Töreni’nde yapmış olduğu konuşmada, salgın ardından Türkiye eşliğinde İstanbul’un da cazibesinin artacağını ifade etti.

VATANDAŞA 24 MİLYAR TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın periyodunun çalışmalarının karşılığının görülmesini yalnızca birkaç ay ötelediğini aktararak, bu süreçte sanayiciden esnaf ve sanatkara, çalışanlardan gereksinim sahibi vatandaşlara kadar toplumun her kesiminin beraberinde olduklarını ifade etti. Erdoğan, yardım programlarıyla direkt olarak milletin cebine aktarılan kaynak tutarının 24 milyar lirayı geçtiğini açıkladı. Erdoğan, şu şekilde söyledi:

TEK HANELİ ENFLASYON

“Salgın kaynaklı bu kısa gecikme haricinde iktisat programımızı aynı kararlılıkla programlamayı sürdürüyoruz. Kurulan tuzakları bozarak yolumuza devam ediyoruz. Haziranda her alanda ciddi bir ekonomik canlanma yaşadık. Senenin ilk 6 ayında yeni organize endüstri mekanları kurduk. Enflasyonu en hızlıca tek hanelere düşürmeye kararlıyız. Zamanı tekerrür ettirmek hedefiyle içeride ve dışarıda ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, bu kez Türkiye’nin şahlanışını durduramayacaklar. Kuvvetli Türkiye hedefine bundan sonra daha yakınız. Ülkemiz yakın tarihinde görülmedik seviyede kuvvetli bir çevresel erkek oyuncu durumuna geldi.” 

AB’YE SERT TEPKİ: BİZ 1 KAYBEDERSEK ONLAR 10 KAYBEDER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğal bilhassa de Türkiye’nin salgın sürecinden sağlıktan üretime kadar her alanda böylesine kuvvetli şekilde çıkması anında birilerini rahatsız etti” diyerek, şu şekilde söyledi: “Avrupa Birliği’nin ekonomiden demokrasiye, şeffaflıktan altyapıya hiçbir alanda esamesi okunmayacak ülkelere kapılarını açarken Türkiye’yi dışarıda bırakması bu rahatsızlığın işaretidir. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye’nin demokraside ve ekonomide hedeflerine ulaşmasına engel olamayacaklar. Biz bir kaybedersek onların kayıbı beş olacaktır, on olacaktır. Genellikle turizmde, Türkiye’nin sıhhat dahil her alanda verebileceği hizmetlerle yarışabilecek bir diğer ulus tanımıyoruz. Kuşkusuz bu hususta daha ilkeli davranan ülkeler de var. Örneğin İngiltere. Almanya da pozitif ismim atacaklarını belirtti.” 

TÜRKİYE DÜNYADA POZİTİF AYRIŞTI

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, şöyle dedi: “Türkiye normalleşme döneminde ekonominin bütün göstergeleri dünyada pozitif ayrışan ülkelerden biri oldu. Salgının etkileri en aza indirilmiş halde. Emniyet endekslerinde ciddi yükselişler sağladık. PMI endeksinde yükseliş Şubat 2018’den bu yana olan en yüksek değere ulaştı. BIST 100 endeksi, son 11 senenin en yüksek kıymet kazancını iddia etti. Yalnızca birkaç adedini paylaştığım bu göstergeler Türkiye’nin pandemi döneminde meydana koyduğu performansın ne kadar doğru bulunduğunu meydana koyuyor.”

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama