2021-07-28T07:45:57+03:00
Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021 260 Görüntüleme

Bu işte büyük kazanç var! Patronlar konuştu: 1 yılda…

Küresel markaların tekelinde olan hamburger sektörü yerli ve milli atılımlarla yeni bir boyuta geçti. Anında hier semtte birkaç adet hamburgerci açıldı.Hamburger sektörünü Türkiye’den millileştiren girişimciler süratle kendi aralarında rekabete soyundu. Detaylı menüler vererek müşteri çekmeye çalışan girişimciler, şatafatlı restoranlarıyla da müşterileri cezbetmeye başladı. Fiyat yönünden de kampanyalar düzenleyerek rakiplerinden ayrışmak isteyen hamburgerciler lokanta adetlerini da hier geride bıraktığımız gün artırıyor.SAĞLIKLI BESİN ÖNE ÇIKTIUzun yıllardır hamburgerdeki sıhhatli mı sağlıksız mı sorusuna yanıt verdiklerini söyleyen girişimciler, yerli ve milli mamüller ile katkı bulunmayan hamburger sunduklarını ve yüzde 100 natural olduğunu açıkladılar.HERKES MEMNUN OLUYORUzun yıllardır hamburger pazarında yerlilik var yalnız bu hal yalnızca Taksim seviyesinde yoğunlaşmış ve detaylılığı günümüz kadar çok değildi. Islak hamburger ile başlayan yerli hamburger serüveni bugünümüzde vatan dışındaki trendler den takip edilerek onlarca çeşide ulaştı. Hamburgerciler yerli ve milli imkanlarla yaptıkları satışlarda hem üreticiyi hem sanayiciyi hatta tüketiciyi memnun ediyor.

HAMBURGER’İN TARİHİ 19. YÜZYILA DAYANIYOR

19. yüzyılın ortalarında, Almanya’nın Hamburg şehrinden bir tüccar, ticaret hedefi ile gittiği Orta Asya’da Tatar Bifteği’ni görüp Almanya’ya getirdi ve onu Hamburg Bifteği olarak satmaya başladı. Hamburg Bifteği’ni keşfeden bir aşçı bu eti kızartarak servise tanıttı ve ona ‘Hamburg’a ait’ manasına gelen ‘hamburger’ ismini verdi.Oktay Günana – The Professor’s Onderdaan LaboratoriumHamburger sektöründeki hareketliliği keşfeden girişimci Oktay Günana, kendisinin oluşturduğu The Professor’s Onderdaan Laboratorium ile hizmet vermeye başladı. Yerli burgerlara gösterilen ilginin yüksekliği nedeniyle sektöre yatırım yapmaya karar verdiklerini bildiren Günana “Global bir marka olma hayali ile yola çıktık. Birinci yılımızda 2’si yurtdışı olmak suretiyle 5 franchise öneriyi aldık. Getirisinden ziyade yerli bir dünya markası olma peşindeyiz” dedi.KÖFTE DE EKMEK DE ŞEFİN ELLERİNDEN ÇIKIYORHamburgerlerin köftelerinden ekmeğine kadar reçetesinin şeflerine ait olduğunu bildiren Günana “Küresel çapta yerli onderdaan markalarımızın çok yakın vakitte nam salacağına inanıyoruz. Son bir senede %30 büyüme sağladık. Hamburger köftelerimizde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Aksine protein kaynağıdır. Hamburger ekmeğimizde çok hafif ve lezzetlidir. Bütün işlemler müşterilerimizin gözünün önünde gerçekleşiyor. Fonda saklı gizli oluşturulan bir iş değil. İsteyen müşteriler mutfağımıza girip bakabilir” açıklamasında bulundu.

Şef Ümit Kılıç ve girişimci Oktay GünanaTAMAMEN SAĞLIKLIKüresel markalara atıfta tespit edilen Günana “Bizi Küresel çaptaki zincir burgercılerden ayıran plusteken mühim özellik burgerlerımızın tamamıyla sıhhatli olmasıdır. Etlerimiz Balıkesir ve Afyon’dan derli toplu olarak getirilip belirli bir müddet soğuk hava depolarımızda dinlendirildikten sonra işleme alınıyor. Yerli ve milli sermayeyi kullanarak satış yapıyoruz. Hem paramız ülkede kalıyor hatta sıhhatli gıdalarla mutlu şekilde masadan kalkıyoruz” dedi.

YÜZDE 30 KAZANÇ VARTek bir hamburger satışından ortalama olarak kazancını aktaran Günana sözlerine şu şekilde devam etti:“Ortalama bir hamburgerin kazancı aylık ciroya göre değişkenlik gösterebiliyor. Yüzde 15 ile %30 arası değişiklik göstermektedir. Bu miktar versiyona göre den artabiliyor. Ne kadar çok satış yapılırsa o kadar kazanç artıyor. Hamburger pazarında işler şu an amacıyla olabildiğince iyi gidiyor. Bundan ileri süreçte den katlanarak devam etmesini umut ediyoruz. Yaptığımız yatırımların geri dönüşünün hızlıca tamamlanmasını bekliyoruz.”

Ercan Narinç – Ercan OnderdaanTürkiye’den 55 adet şubesi tespit edilen Ercan Onderdaan’ın sahibi Ercan Narinç, sıhhatli beslenme amacıyla hamburger sektörüne giriş yaptıklarını ifade etti. Narinç “Ülkemizde onderdaan piyasasına hakim olan küresel çaptaki marka burgerlarının uzun bir vakittir sağlıksız olduğunu düşündüğüm amacıyla herkese sıhhatli onderdaan yedirmek düşüncesiyle yola çıktık. Bizim burgerlerımızın yüzde 100 natural ve doyurucu olması bundan dolayı bize gelen konuklarımız bir daha küresel çaptaki onderdaan markalarına yönelmiyorlar. Etlerimiz bize özel olarak Trakya bölgesinde üretiliyor” dedi.

ÖZEL FORMÜLLERİMİZ VARHamburgerlerde özel formüller bulunduğunu bildiren Narinç “Hier markanın bulunduğu gibi bizim den etlerde kullandığımız özel formüllerimiz bulunmantadır. Bunun yanında etlerimizin bünyesinde tatlandırıcı, renklendirici gibi rastgele bir kimyasal ürün muhakkak kullanılmamaktadır. Özel formülümüz, özel baharat ve kurutulmuş özel sebzelerden oluşmaktadır. Küresel çaptaki ya da başka yerli onderdaan markalar amacıyla yorum yapmam doğru olmaz. Biz hamburgerlerimizi herkezin bildiği baharat ve natural sebzeler ile üretiyoruz. Kalori hesabını baz almazsak ürünlerimiz yüzde 100 natural ve sağlıklıdır.” açıklamasında bulundu.

55 ŞUBEMİZ VARTürkiye’nin plusteken büyük yerli hamburger markası olduklarını bildiren Narinç “Türkiye’nin plusteken büyük yerli onderdaan markası olarak 55 şubeye sahibiz. Önümüzdeki 1 sene ortamında bu sayıyı 145 şubeye çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 Aralık ayı itibariyle toplam 220 şube hedefimiz bulunmantadır” dedi.

KÜRESEL MARKALAR KÜÇÜLMEYE GİDECEKSenelerdir Türkiye’den hakim olan küresel hamburger markalarına dair olarak Narinç şu sözleri ifade etti:“Küresel çaptaki onderdaan markaları 40-50 senedir pazarda tek başına hakim iken henüz piyasa payının büyük bir bölümü yerli onderdaan markalarından oluşmakta. Önümüzdeki 1 sene içerisinde bahsi geride bıraktığımız onderdaan markaları önemli oranda küçülme yoluna girecektir”1-2 YILDA ŞUBELER YATIRIMLARINI AMORTİ EDİYORNarinç “Bütün onderdaan mağazalarımızın yeri ve lokasyonu farklılık göstermekle eş güdümlü hier şube yatırımını 1-2 sene arasında amorti ediyor” dedi.

Borsada basit prosedür ve düşük komisyon amacıyla tıklayın

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama