2020-08-05T17:40:00+03:00
Ana Sayfa Dünya 5 Ağustos 2020 639 Görüntüleme

Beyrut’taki patlamayla ilgili eski CIA uzmanından dikkat çeken açıklama! Patlamanın sebebini renginden teşhis etti!

Dünya genelinde gündem olan Lübnan’daki Beyrut Limanı’nda oluşan patlamayla alakalı ilgi çeken bir izahat da Orta Doğu konusu ile ilgili tecrübe sahibi eski CIA çalışanı Robert Baer’dan geldi. Patlamanın sebebini renginden tespit eden Baer, “Açıkça askeri bir patlayıcıydı. Amonyum nitrat benzer biçimde bişi değildi. Bundan inanırım. Şu turuncu ateş topuna bakın” dedi.

Lübnan devlet haber ajansı NNA’da bulunan ilk haberlerde, patlamın Beyrut Limanı yakınındaki bir havai fişek deposunda çıkan yangın neticesi ortaya geldiği belirtilmişti.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab hemen sonra, gübre ve bombalarda sarfedilen ve oldukça patlayıcı bir araç-gereç olan 2.750 ton amonyum nitratın, emniyet önlemleri olmaksızın ver yurttaşların güvenliğini tehlikeye atacak şekilde bir liman deposunda altı sene süresince depolandığını ifade etti. Diab, sorumlulara hesap sorulaacağını da açıkladı.

ABD Başkanı Donal Trump ise, “Generallerimizin bazıları ile görüştüm. Bunun bir hücum bulunduğunu düşünüyor gibilerdi. Bu bir tür üretim patlaması {falan} değildi.” diyerek, bir saldırıya işaret etti.

İsrail’den, Hizbullah’a, DEAŞ’a kadar, fail konusu ile ilgili birtakım spekülasyonlar kadar, patlamaya neyin yol açtığı da tartışılıyor.

Yıldız.com.tr’de bulunan habere nazaran Orta Doğu konusu ile ilgili tecrübeli eski CIA Eksperi Robert Baer, patlama görüntülerini izlediğinde bunun bir askeri cephane bulunduğunu düşündüğünü açıkladı.

Baer’in CNN International’da bulunan açıklamalrında, ‘Açıkça askeri bir patlayıcıydı. Amonyum nitrat benzer biçimde bişi değildi. Bundan inanırım. Şu turuncu ateş topuna bakıyorum ve söylediğim benzer biçimde, açıkça bir askeri patlayıcı.’

Baer, patlamadan evvelce artan beyaz dumanın amonyum nitrat olma ihtimalini, yalnız görüntülerde kısa bir müddet sonra birtakım cephane patlamalarının açıkça görüldüğünü açıkladı.

Baer, patlamanın yalnızca amonyum nitrat benzer biçimde görünmediğine yineleyerek, bunun bir hücum olup olmadığı konusu ile ilgili şimdilik bir ispat olmadığını ifade etti. Eksper bunun dışında, hükümeti bu işi geçiştirmekle suçlayarak, derinlemesine araştırılma yapılması gerekliliğini söyledi.

Baer, ‘Bir kazaya benziyor ancak, aslolan sual askeri patlayıcı olup olmadığı, kime gidiyordu veya niçin orada saklanıyordu?’ dedi.

Senelerce Lübnan’da çalıştığını bildiren Bear, kimsenin limanda askeri patlayıcıları tuttuklarını itiraf etmeyeceğini, bu nedenden dolayı büyük ihtimalle gerçeğin öğrenilemeyeceğini açıkladı.

Patlamayla alakalı tahkîkat başlatılırken, şu ana kadar patlamanın sebebiyle alakalı şimdilik tek bir ispat bile yok.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama