2021-01-13T23:30:26+03:00
Ana Sayfa Dünya 13 Ocak 2021 615 Görüntüleme

ABD’de Başkan Trump’ın görevden alınması görüşülüyor, gelen görüntüler şoke etti

ABD’den Başkan Donald Trump’ın azledilmesinin görüşüleceği Temsilciler Meclisi oturumunun başladığı bildirildi. Başkent Washington DC’den geniş çaplı emniyet önlemleri alındı. Kongre binası ve etrafında güvenliğin sağlanması amacıyla bölgeye aşağı yukarı 15 bin asker konuşlandırıldı.

Savunma Bakanlığı yetkililerinden Ryan McCarthy, Yerel Muhafız birliklerinin Kongre Binası etrafında güvenlikten mesul olacağını ifade etti. 

İSTİHBARAT ÜZERİNE TEDBİR ALINDI

McCarthy, Kongre binasının çevresine konuşlandırılacak askerlerin ağır silah taşıyacağını ve ciddi önlemler alacaklarını açıkladı. Bu karar Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile düşünce teatisi kapsamında alındı.

Pentagon yetkilileri, Trump destekçilerinin gerçekleştireceği iddia edilen protestolardan derin kaygı duyduklarını ifade etti. Yetkililer, bazıları silahlı olacaklarını dile getiren ve fazlası Trump yanlılarından meydana gelen aşağı yukarı 16 grubun Washington’da protestolar düzenlemek amacıyla harekete geçeceği istihbaratı aldıklarını aktardı.

AZİL GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

Başkan Trump destekçilerinin 6 Ocak Ayı günü Kongre’yi basmalarının sonrasında ülkede sular durulmuyor. Demokatlar ve birtakım Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Trump’ın görevden alınması gerekliliğini ifade eder iken, meşru süreci başlattı. 

3 Kasım’da oluşturulan seçimi kaybeden Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump, 20 Ocak Ayı’taki devir-teslim töreniyle koltuğunu Demokratların adayı seçilmiş Başkan Joe Biden’a devredecek.

Yalnız yaşanan olayların Trump’ın kışkırtmasıyla ortaya yaklaştığını fikir edinenler, Başkan’ın 20 Ocak Ayı’tan evvelce koltuğu muavini Mike Pence’e bırakması gerekliliğini diyordu.

Bu isimlerin arasında Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi den var. New York Times, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ndeki Takım Başkanı Mitch McConnell’te den Trump’ın azledilmesi taraftarı olduğunu yazdı.

Temsilciler Meclisi’nin üç kıdemli Cumhuriyetçi delegesi; Liz Cheney, John Katko ve Adam Kinzinger den azil sürecine yardım vereceklerini belirttiler.

PENCE DEMOKRATLARIN ÇAĞRISINI REDDETTİ

Yalnız Mike Pence, Anayasa’nın ek 25. Maddesi’ne dayanarak Trump’ın görevden alınması yolunda ismim atmayacağını belirtti. Pence, Başkan’ın vazifesini yapacak halde olmaması durumunda yetkiyi yardımcısına devreden 25 Madde’yi yürürlüğe sokmanın ABD çıkarlarına ideal olmadığını savundu.

Başkan Muavini Pence, Trump’ın görevden almaya yanaşmayınca Demokratlar Trump’ın azledilmesine yönelik süreci başlattı. Temsilciler Meclisi’nde bugün Trump’ın azledilmesi yolunda karar çıkarsa, ABD Senatosu’nun da bu kararı oylaması gerekiyor. 

BIDEN DÖNEMİNE KALDI

20 Ocak Ayı’ta ABD Senatosu da Başkan’lade eş güdümlü değişecek. Sahip olunan Senato bu  tarihe kadar, Meclis’ten geçecek mümkün bir azil kararını Başkan değişiminden evvelce oylayamazsa vazifiyeti yeni Senato alacak.

Yeni kurulacak Senato’da çoğunluk, yeni Başkan Muavini Kamala Harris’te den katılımı ile bir farkla Demokratlar’da olacak. Bu Senato aritmetiği ise, Trump’ın vazifiyeti bırakmasının sonrasında da olsa azledilmesinin önünü açacak.

Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer ile yaptığı telefon görüşmesinde, Senato’nun planlandığı gibi 19 Ocak Ayı’ta tekrardan toplanacağını ve bu tarihi erkene çekmeyeceklerini açıkladı.

McConnell’ın bu adımıyla, Trump’a yönelik azil davasının ülkenin Seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın 20 Ocak Ayı’ta vazifeye başlamasının sonrasında da süreceği kesinleşmiş oldu.

YENİ SENATO KARAR VERECEK

Azil sürecinin asıl yargılama ayağını meydana getiren ve Trump’ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senato’nun söz hususu oylamayı ne vakit gerçekleştireceği ise şimdilik belli değil.

Birtakım senatörler, 20 Ocak Ayı’ta vazifeye başlayacak Joe Biden’ın ilk günlerinin azil yargılamasıyla gölgelenmemesi amacıyla Senatodaki oturumun ileri bir tarihte yapılmasını istiyor.  

Senato’nun Trump’ı suçlu bulması amacıyla 100 senatörün minimum 3’te 2’sinin bu yönde oy kullanması gerekiyor.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama