2020-10-08T22:44:28+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 8 Ekim 2020 312 Görüntüleme

Türkiye’de ilk yerli ve milli olma özelliğine sahip: Hasada hazır…

19 Mayıs’ta ekimi oluşturulan kenevirlerin ilk hasadı 9 Ekim’den gerçekleştirilecek. Rastgele bir dış faktör kullanılmadan imal edilen kenevirler {özellikleri} bakımından başka çeşitlere göre ön plana çıkıyor. Genellikle “Narlı” kenevirin ince saplı olması makinede işlenmesini basit duruma getiriyor ve tekstil sektörünün greksinimlerini karşılama noktasında plus mühim aday. 

Kenevir hakkındaki oluşturulan çalışmalar OMÜ Kenevir Incelemeleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç’ın önderliğinde Karadeniz Tarımsal Inceleme Enstitüsü iş birliği ile yürütülüyor. Imal edilen kenevirler bilhassa saniyesel kullanım yönünden mühim özelliklere sahip.

Kenevir üretimi hakkındaki bilgi veren Prof. Dr. Selim Aytaç, “2013-2014 senelerinde ülkemizdeki kenevir hakkındaki bir çalışma başlattık. Bu çalışmalarımız TUBİTAK projesi kapsamında yardım aldık. Çalışmalarımız devam eder iken iki adet kenevir tür adayımızın ön plana çıktığını gördük. Bunlarla alakalı yeniden bir çalışma yaptığımızda iki adayımızın birine ‘Narlı’ diğerine ‘Vezir’ ismini sunarak. Tescil amacıyla tarım bakanlığına müracaat yaptık. Bu çalışmalarımıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Karadeniz Tarımsal Inceleme Enstitüsü birlikte gerçekleştirdik. Bu hususta güçlerimizi birleştirdik” dedi.

ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN ‘NARLI’ VE ‘VEZİR’

Aytaç, ” ‘Narlı’ çeşidimizin özelliklerini anlatmak gerek görülürse ince saplı, oran olarak orta uzun boylu THC seviyesi düşük SPD seviyesi ise kabul edilebilir civarda. Saniyesel olarak tüketimi hatta besin takviyesi olarak bu tür adayımızı kullanabiliriz. ‘Vezir’ çeşidimiz ise daha yüksek {verimli}, SBD seviyesi ‘Narlı’ türüne göre biraz daha yüksek daha yüksek lif seviyesi ve verimine sahip bir tür” şeklinde konuştu.

“ESRAR ORANININ DÜŞÜRÜLMESİ ÇALIŞMALARINI DOĞAL YÖNTEMLER İLE YAPMAKTAYIZ”

Oluşturulan çalışmalarda kenevirin esrar özelliğinin düşürülmesinin tamamıyla natural yöntemler ile yapıldığını bildiren Aytaç, “Türkiye kenevirleri üstünde yapmış olduğumuz THC seviyesi yani esrar oranının düşürülmesi çalışmalarını muhakkak natural yöntemler ile gerçekleştirmekteyiz. Devam eden süreçte daha az esrar seviyesine sahip olanı seçip bunun üstüne çalışmaktayız. Gen takviyesi ve modifiye yapmıyoruz, natural seleksiyonlarla gerçekleştirmekteyiz. Düşük esrar seviyesi içerme kenevirin kendi içeriğinde olan bir yapıdır. Mühim olan bu düşük seviyeyi meydana çıkarmaktır. Bu nedenden dolayı hem ‘Narlı’ hatta ‘Vezir’ çeşidimiz muhakkak modifiye ve hibrit neticesi değil ülkemizin kendi içinden gelen natural seleksiyonla elde edilmiştir” diyerek konuşmasını belirtti.

NİÇİN ‘NARLI’ VE ‘VEZİR’

Türkiye’den kenevir üretiminde plus önde yerlerden olan Samsun’un Vezirköprü ilçesi iki yeni yerli kenevirin adında den ilk akla gelen düşünce oldu. Genellikle Vezirköprü’ye bağlı Narlısaray Mahallesi geçmişten bugüne kenevir ekimini hiç bırakmaması ‘Narlı’ isminin verilmesine sebep oldu. Başka yeni kenevir adayına ise ‘Vezir’ ismi {verilerek} kenevir üretiminde Vezirköprü’nün önemi bir kez daha vurgulandı.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama