2020-07-26T18:58:35+03:00
Ana Sayfa Dünya 26 Temmuz 2020 356 Görüntüleme

Rumlarda panik: Türklere karşı sert tutum takınılmadı

Rum Müzakereci ve Birleşmiş Milletler’deki (BM) Rum sürekli temsilci Andreas Mavroyannis, Maraş’ın yerleşime açılması faaliyetlerinin devam ettiğini söyleyerek, ” Maalesef bizim tarafın ve bilhassa internasyonal toplumun sert ve kuvvetli tepkisi eğer olmazsa, yakın ileride bigün kendimizi tersine çevrilmesi zor emrivakilerle karşı karşıya bulacağız” dedi.

“TÜRKİYE’YE KARŞI GEREKTİĞİ KADAR SERT TUTUM ALAMADIK”

Rum medyasına açıklamalar meydana getiren Mavroyannis, Türkiye’nin attığı adımlar karşısında gelişme sağlayamama sebebinin Rum dış politikasının başarısızlığı olmadığını söyledi. Mavroyannis, geniş tecrübeye haiz büyük bir ülke olmadıklarını, zor bir etrafta var olmaya ve dayanaklarını artırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Rum gazetecilerin, “O vakit beklenti çıtasını niçin yükselttik?” sorusuna ise Mavroyannis, “Olanaklarımızı abarttığımızı söyleyemem. Çıtayı olması ihtiyaç duyulan yere koymak fena bişi değil” yanıtını verdi. Internasyonal toplumun Türkiye’ye karşı ‘gerektiği kadar’ sert tutum alamadığını bildiren Rum yetki sahibi kişi, “Maraş’ın yerleşime açılması faaliyetleri ve başka çoğu etkinliğe dair değerlendirmelerde BM’den adil davranış görmedik” dedi.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama