2021-01-04T22:54:45+03:00
Ana Sayfa Gündem 4 Ocak 2021 332 Görüntüleme

Pınar Gültekin’in babası: Şahit ifade verirken yönlendirildi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz’da kayboldu. Ailesinin müracaatı üstüne jandarma ve polis ekipleri, arama çalışması başlattı. Oluşturulan çalışmalar esnasında gözaltına alınan genç kızın eski sevgilisi Cemal Metin Avcı, Pınar’ı çıkan kavgada boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup, yaktığını, üstüne den beton döktüğünü itiraf etti. Avcı’nın gösterdiği yerde tespit edilen varilde, Pınar’ın kısmen yanmış cesedine ulaşıldı. Pınar, memleketi Bitlis’ter Hizan eyaletinde toprağa verildi. Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, çıkarıldığı mahkemece ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek adam öldürmek’ suçundan tutuklandı. Muğla Jandarma Komutanlığı ve Akyaka Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, aşağı yukarı 3 ay süren çalışma sonucunda, HTS kayıtlarından, tutuklu şüpheli Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden, ağabeyiyle bunun yanı sıra bağ evinde olduğunu belirleme etti. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Cemal Metin Avcı, ‘canavarca hisle adam öldürme’ suçundan, kardeşi Mertcan Avcı da ‘yardım ve yataklık’ suçundan hakim karşısına çıktı. Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada mahkeme kurulu, katil zanlısı Cemal Metin Avcı’nın hadise esnasında cezai ehliyetin tam olup olmadığını gösteren rapor istenmesine, Gültekin’ter ölüm sebebinin belirlenmesi amacıyla Adli Tip Kurumu 1. İhtisas Kurulu’ndan rapor istenmesine ve yeni tanıkların dinlenmesine hükmederek, duruşmayı erteledi. Dava kapsamında geçen zamanlarda ise, vakanın gerçekleştiği bağ evinde keşif gerçekleştirildi.

PINAR GÜLTEKİN’İN ANNESİ VE BABASI KONUŞTUPınar Gültekin’ter Babası Sıddık Gültekin:

Bu bundan sonra Pınar Gültekin den davası değil Türkiye’nin davası. Artık hiçbir bayan öldürülmesin aslında biz onu diyoruz diğer da bişi diyemiyoruz. Öyle üzgünüz ki  yani ne konuşacağımızı bilmiyoruz. Haklı olduğumuz durumda haksız çıkıyoruz. Yani o kadar…Pınar Gültekin’ter Annesi Şefika Gültekin: Ne diyeceğim? Ona bir ağır ceza… O kadar ceza istiyorum ki diri diri yaktı kızı. Bizi bitirdi, bizi mahvetti. Onlar ailece içerisinde. Ailece yardım ettiler. Babası da kardeşi den ortağı da hepsi birlikte…

Pınar Gültekin’ter Ağabeyi Vedat Gültekin: Bir daha bayan cinayetlerinin yaşanmamasını temenni ediyoruz. Katil Metin Cemal Avcı’nın plus ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılmasını istiyoruz. Kardeşinin den plus ağır cezayla cezalandırılmasını istiyoruz. Bunun dışında bu işte kimin parmağı varsa hukuk önünde sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Avukatımıza da sayısız güveniyoruz.  (Para öneriyi oldu mu?) Yok biz bilmiyoruz.

GÜLTEKİN AİLESİNİN AVUKATINDAN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER Pınar Gültekin’ter ailesinin avukatı Rezan Epözdemir mahkeme ardından yaptığı bildirimde şu ifadeleri kullandı:

Sanki yargılanan Cemal Metin Avcı değilmiş den Pınar Gültekin’miş gibi algı ve intiba oluşturulmaya çalışılıyor.

Kamuoyu nezdinde Pınar Gültekin’e işlenen bu canavarca işlenmiş cinayet meşrulaştırmaya çalışılıyor. Sanki burada yargılanan Pınar Gültekin ve özel hayatıymış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.

Bu silsileye bakarsak evvelce panik atak bulunduğu ifade ediliyor. Akıl sağlığı hakkındaki kendisinin hiçbir iddiası yok. Yakmış, benzinle yakmış, beton dökmüş, dereye atmış varili… Ardından telefonu 3 parçaya ayırmış. Sonra SİM kartında bir parçaya ayırmış. Telefon sinyal kayıtları versin diye Akyaka’ya götürmüş. Tasarlamış, planlamış… Profesyonel bir bayan katili gibi cinayet geçmiş.

Hier anını ilmik ilmik örmüş. Gelip burada bir kurgulanmış savunmada bulunmantadır. Benden bile nerdeyse daha akıllı. Cinayetin sonrasını planlamış. 4 gün süresince saklanmış. Arayanları reddetmiş. SİM Kartı kırmış, hadise konumunu temizlemiş. Tümşeyleri varil içine atmış. Buna karşın cezai ehliyeti hakkındaki rapor alınıyor. Cezai ehliyeti tamdır geliyor.

Keşif mahallinde, cinayet mahali koşulları sağlanamamış. Varil yanıyor… Maktulün kütlesi itibariyle 65 kilo, 1.83 cm boyunda… 60 cm varilin uzunluğu biliyorsunuz. Bilirkişi raporuna bakıyoruz, bir polis memuru fizik mühendisi, kimya mühendisi değil… ‘Özçekim, kütle, karışım, kimyasal formlar’dan bahsediyor. Fizik biliminin esas evrensel kuramlarına atıf yapıyor, bilimsel önermeler yapıyor. Adeta sanık Mertcan Avcı’yı aklamaya çalışan bilirkişi raporu tanzim ediyor.Avukat Epözdemir’ter sonrasında konuşan Pınar Gültekin’ter babası Sıddık Gültekin şu şekilde söyledi:’Ben ilk kez sanık sandalyesinde kendimi buldum. Söyleyecek bişi bulamıyorum. Bu mahkemede iyi bir adalet çıkacağına inanmıyorum. Yüreği yanan bir baba olarak, geride bıraktığımız sefer den dile getirdik. Ancak maalesef sayın başkan sanki sanık biziz den mağdur olan onlar. Ben bunu ilk defa gördüm. Ben bu mahkemeden bu başkanla iyi bir adalet çıkacağını ön görü etmiyorum. Reddi hakim istiyorum.

Benim yerimde kim olsa mahkemeyi terk eder. Adam orada şahitleri adeta şahide yön sağlıyor. Ben ilk defa gördüm. neler yaşanmadı ki. Tanık ifade sağlıyor.ç Canının itimat ettiği kanıt olarak bu şahidi gösterdiler ve aslında tanık ifade sağlıyor. Başkan şahide adeta yön sağlıyor. Diğer bişi diyemiyorum.

PINAR’IN BABASI DURUŞMAYI TERK ETTİ

Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı, emniyet ile koronavirüs tedbirleri nedeniyle tutuklu bulundukları  Afyonkarahisar T Tarzı Cezaevinde’nden Ses ve Görünümlü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Acılı anne- baba ile avukatları Rezan Epözdemir’ter salonda hazır varolduğu duruşmada Pınar Gültekin’ter dostu Ceren Tunç, şahit olarak dinlendi. SEGBİS vasıtasıyla dinlenen Tunç, öldürülen genç kız ile katil zanlısı Avcı’nın 2,5 senedir eş güdümlü olduklarını öne sürerek, “Pınar’ı üç yıldır tanıyorum. Yarım devre ev arkadaşımdı. Ortadan kaybolmadan 10-15 gün evvelce Pınar beni arayıp, Cemal ile kavga ettiklerini ifade etti. Cemal’ter son kez kendisiyle buluşmak istediğini den anlattı. 2.5 senedir birliktelerdi. Cemal’ter kirayı ödediğini ve harçlık verdiğini diyordu. Pınar, Cemal’ter kendine para yatırmak mecburiyetinde olduğunu, yatırmadığı taktirde teması Avcı’nın eşine anlatacağını da bana ifade etti. Pınar, ortadan kaybolduktan sonra kardeşiyle sosyal medya üzerinden irtibata geçtim” dedi.Mahkeme başkanı, şahit Ceren Tunç’a ilk ifadesiyle yeni anlatımındaki çelişkileri sordu. Bunun üstüne avukat Rezan Epözdemir, mahkeme başkanına itiraz etti. Mahkeme başkanı, Epözdemir’e söz vermediğini söyleyince, Pınar Gültekin’ter babası Sıddık Gültekin ayağa kalkıp, “Bu duruşma benim amacıyla bitmiştir’ diyerek, salonu terk etti.‘CEMAL’İN EVLİ OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE AYRILDI’Şahit Tunç’un anlattıkları üstüne söz verdiği Pınar Gültekin’ter kardeşi Sibel Gültekin ise, “Ablamın bursu vardı ve fotomodellik yapıyordu. Cemal’ter evli olduğunu öğrendikten sonra ayrıldı. O dönemde küçük çaplı para yardımında bulunduğunu biliyorum. Ablam, Cemal’e, ‘Peşimi bırakmazsan karına söylerim’ söylüyordu” şeklinde konuştu.MAHKEME HEYETİNİN REDDİNİ TALEP ETTİArdından söz alan Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, müvekkillerinin mahkeme heyetinin adalet dağıtmayacağını düşündükleri gerekçesiyle heyetin reddi talebinde bulundu.Pınar Gültekin’ter annesi Şefika Gültekin den “Kızımı canlı canlı yaktılar. Bu tek başına bir kızdı. Bu adam dışarı çıkarsa yarın bir gün başkasını da yakar. Madem evliydi niçin kızımın peşinden gitti? Yalnızca kızımızı değil bizi den yaktı” şeklinde konuştu.‘YAŞANANLAR NEDENİYLE PİŞMANIM’Tutuklu sanık Cemal Metin Avcı, “Yaşananlardan kaynaklı pişmanım. Hiç yalan söylemedim. Karşı tarafın avukatı televizyonlara çıkarak yalan hatalı bulgular sağlıyor. Beni sıksık linç ediyorlar” dedi.Başka tutuklu sanık Mertcan Avcı ise, “Olayla bağlantım yok. Niçin yargılandığımı bile bilmiyorum. Beraatimi istiyorum” şeklinde konuştu.

AKIL SAĞLIĞI YERİNDE ÇIKTI

Mahkeme heyetinin ilk duruşmada istediği rapor eder, mahkemeye ulaştı. Manisa Ruh Sihhati ve Hastalıkları Hastanesi’nin tanzim ettiği raporda Avcı’nın, hadise esnasında akıl sağlığının yerinde bulunduğu ve cezai ehliyetinin tam bulunduğu bildirildi.  Adli Tip Kurumu 1. İhtisas Kurulu’ndan gelen raporda ise Gültekin’ter cesedinin yanmasından kaynaklı net ölüm nedeninin bulunamadığı yalnız boğularak ölmüş olabileceği ifade edildi.

İKİNCİ DURUŞMA BUGÜN

Davanın 2’nci duruşması, bugün Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 13.30’da görülmeye başlandı.

Duruşmadan evvelce açıklama yapan Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, mahkemeye ulaşan keşif raporunun kendilerini tatmin etmediğini ifade etti. Epözdemir, “Sanığın cezai ehliyetinin tam olduğunu düşünüyorduk. Tahrikten faydalanmak amacıyla ezberletilmiş savunmalar yapıyordu. Sistemli ve programlı bir cinayet işledi. Sonrasında suç delillerini gizliyor. Kendisinin isteği olmamasına karşın cezai ehliyetinin olup olmadığını tespit etmek suretiyle rapor istendi. O raporda da cezai ehliyetinin tam bulunduğu meydana çıktı. Sonrasında keşif yapıldı yalnız bilirkişi raporu bizi tatmin etmedi. Zira bilimsel olmadığını düşünüyoruz. Keşif mahallinde yanan değil, normal bir varil kullandı. Aynı zamanda raporda fizik ve kimya bilimine dair tespitler yer almakta. Bu sebeple biz raporu fizik ve kimya mühendisinin tanzim etmesini beklerdik. Yalnız hazırlayan bir polis memuru bulunduğu amacıyla bizi memnun etmedi. Bugün fizik ya da kimya mühendisleri doğrultusundan rapor istenmesini talep edeceğiz. Keşif mahallinin mülkiyeti sanıklarda bulunduğu amacıyla istedikleri gibi tanzim etmişler. Savunmalarını tasdikleyecek şekilde kokoreç kapları koymuşlar. Bu yönüyle den akademik bir rapor olmadı. Bugün 3’ü mahkeme huzurunda 5 şahit dinlenecek. Adli Tıp Genel Kurulu’ndan bir rapor gelmesini bekliyoruz. Diğer yandan mahkeme, telefonun iCloud şifresinin belirlenmesi amacıyla ABD’ye müzekkere yazdı. Bu tür bir şeye hiç tanık olmadım. Bu müzekkerenin hedefi maktuleyi kötü göstermektir. Bu müzekkerenin yanıtı ne vakit gelir bilmiyoruz. Bu zaman karardan rücu isteyeceğiz. Mahkeme burada rücu ederse temel ile ilgili mütalaa amacıyla dosyanın savcılığa verileceğini umuyoruz” dedi.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama