2020-09-29T08:27:33+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 29 Eylül 2020 457 Görüntüleme

Pandemiye rağmen 5 milyar TL yatırım

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’da son senelerde yükselen yerli ve yabancı yatırımın pandemi sürecinde den sürat kesmediğini söyleyerek, “İlçemizde henüz otel, gayrimenkul, {hastane}, sıhhat turizmi, spor, altyapı gibi bütün alanlarda süren yatırımların büyüklüğü 5 milyar dolara ulaştı” dedi. Aras, ekonomi gazetecileriyle bir araya geldiği toplantıda, Bodrum’a yönelik pandemi sürecinde devam eden yatırımcı ilgisi ve turizm faaliyetlerine dair değerlendirmelerde bulundu. Küresel salgının hier turizm destinasyonu gibi Bodrum’u da olumsuz etkilediğini bildiren Aras, yabancı turist sayısındaki kayıplarının yüzde 90’a vardığını, buna karşın ocak-ağustos döneminde ilçeyi 100 bin yabancının ziyaret ettiğini bildirdi.

YERLİ TURİST AKINI

Yabancı turistteki kayba karşı yerli ziyaretçilerden ciddi ilgi gördüklerini söyleyen Aras, “Pandemiye karşın yerli turist temmuzdan itibaren Bodrum’a akın etti. Bodrum’da ikinci evi olanların da kente gelmesi ile ilçemizde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Böylece kaybımız bir nebze den olsa hafifledi” şeklinde konuştu. Aras, Bodrum’un resmi nüfusunun aşağı yukarı 180 bin olduğunu aktararak, “İlçeden ikamet eden nüfusumuz yazlıkçıların gelmesi ile yazları 400 bine ulaşır. Eylül itibarıyla yeniden 200 binlere gerilemeye başlar. Hala 400 bin şahıs Bodrum’da kalıyor. Salgın nedeniyle yazlıkçılar kışın da Bodrum’da kalacak” şeklinde konuştu.

LÜKS ADRES OLDU

Turizmde yaşanan ilerlemenin yerli ve yabancıları cezbettiğini, insanların Bodrum’a tatile gelmek, buradan ev alabilmek, burada yaşam sürdürmek ve yatırım gerçekleştirmek amacıyla resmen yarıştığını açıklayan Aras, şöyle dedi: “Bodrum bundan sonra lüks ve üst segment turizmin merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Oldukça önemli markalar ilçemize geldi. Turgutreis, Yalıkavak ve Bodrum gibi dünyaca ünlü marinaların zenginliği, yat ve ahşap tekne imalatı Bodrum’u benzer destinasyonlardan ayırdı.”

Son senelerde yükselen yerli ve yabancı yatırımın pandemi sürecinde den sürat kesmediğini bildiren Aras, “Senelerdir atıl olan, yarım kalan oteller mühim kümeler doğrultusundan alınarak yenilenmeye başlandı. Vatan dışından çok seçkin otel markaları Bodrum’a gelmeyi sürdürdü. Salgın nedeniyle ilçemizde ciddi bir konut isteği oldu. Turizmde ve gayrimenkulde yeni projeler yaşama geçmeye başladı. Bodrum’da henüz otel, gayrimenkul, {hastane}, sıhhat turizmi, spor, altyapı gibi bütün alanlarda süren yatırımların büyüklüğü 5 milyar dolara ulaştı. Bu tutarın daha da artmasını bekliyoruz” dedi.

MARKALAR KAPIDA

Aras, dünyada yalnızca 5 lokasyonda tespit edilen bir lokanta markasının, yalnızca ABD’den hizmet veren bir otelin Türkiye’den yalnızca Bodrum’da yatırım yaptığını ifade etti. Aras, “Susona, LXR, Ritz Carlton, The Edition, Mandarin Oriental, Kempinski, Wyndham, Rixos, Titanic, Rodisson Blu gibi dünyaca ünlü onlarca marka Bodrum’da. Henüz mühim markalar da kapıda. İçenin şehir kimliğine katkı gerçekleştiren, doğasına uyumlu projelere kapılarımız hier vakit açık” dedi.

YABANCININ GÖZÜ BODRUM’DA

Ahmet Aras, Bodrum’da yatırım gerçekleştirmek isteyen yabancıların; otellerin yanı sıra sıhhat, fuar ve kongre gibi kültürel yapı, yat inşaatı ve spor tesisi gibi alanlarda yatırıma ilgi gösterdiğini anlattı. ABD, Almanya, Hollanda, İngiltere ve Orta Doğu’dan bugüne kadar ciddi ilgi gördüklerini altını çizen Aras, bu ilginin sürdüğünü, ünlü markaların Bodrum amacıyla proje ilerlettiği duyumları aldıklarını bildirdi. Aras, “Rusların spor turizmiyle alakalı yatırım yapma girişiminde olduğunu biliyoruz. Bunu hükümetimizin alakalı yerlerine den aksettirdik. Buz hokeyi yatırımları proje adımında. Üçüncü yaş turizmi amacıyla den yatırım planlamalarımız sürüyor” şeklinde konuştu. 

SEFERBERLİK KAÇAK YAPILARI DURDURDUEtraf ve Şehircilik Bakanlığı eşliğinde kaçak yapılara karşı çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Aras, “Başlattığımız seferberlik kaçak yapıları durdurdu. Bodrum’a oldukça önemli markalar istikbal diye hiçbir şekilde ödün vermiyoruz” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında İçmeler, Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi Altyapı Yapım İşleri ve İşletme Protokolü’nün imzalandığını hatırlatan Aras, Bakanlığın 200 milyon TL yatırım gerçekletireceğini bildirdi.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama