2020-09-23T12:40:25+03:00
Ana Sayfa Eğitim 23 Eylül 2020 621 Görüntüleme

Marmara Üniversitesi’nde skandal! Aileler şikâyet etti

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi hususi kabiliyetle giriş sınavının 1’inci adımı geride bıraktığımız cumartesi akşamı sonuçlandı. Üniversitenin web sitesinden neticelere bakan talebe ve veliler ertesi gün büyük bir şokla karşılaştı. Sitede cumartesi günü etkin ismiyle sunulan öğrencilerin bir kısmı ertesi gün imtihanı kazanamadıklarını öğrendi. Marmara Üniversitesi vakanın teknik bir hata olduğuna dair izahat yaparak özür diledi. Talebe ve veliler ise toplumsal medyadan reaksiyon gözler önüne serdi.

‘PSİKOLOJİLERİ BOZULDU’

Vakanın mağdurlarından Güneş Şengün’ün babası Sulh Şengün, “Marmara Üniversitesi görsel, moda tasarımı, seramik şeklinde bölümlere alabilmek amacıyla iki aşamalı imtihan sistemi uyguluyor. İlk sınavın neticesine bakılırsa öğrencinin hangi bölümlerde sözlü mülakata girebileceği belli oluyor. Kızımın profile karşısında 100 puan yazıyordu ve etkin oldu ibaresi vardı. Ben de anı olsun diye ekran görüntüsü almıştım. Ertesi gün ‘duyuru edilmedi’ ibaresini gördük. Teknik bir hata oldu diyorlar yalnız inanmıyorum. Kızım günlerdir ağlıyor. Evlatların psikolojisiyle oynuyorlar. Rektörlüğe şikâyet dilekçesi verdim” dedi.

‘BU DURUM ÇOK ŞÜPHELİ’

Aynı hali yaşam sürdüren İrem Özdemir’in babası Kadir Özdemir vakası şüpheli bulduklarını ifade ederek “Kızım belirtiler listeye bakılırsa mülakata girmeye hak kazanmıştı. Sonrasında listenin kaldırıldığını ve yeni bir listenin oluşturulduğunu görüyorlar. İkinci listede kızımın görsel bölümünün mülakatına girmeye hak kazanmadığını yalnızca geleneksel el sanatlarının mülakatına girebileceğini gördük. Sistemsel hata diyorlar yalnız ben bu hali fazlaca şüpheli buluyorum” şeklinde konuştu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama