2020-07-08T08:11:18+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 8 Temmuz 2020 659 Görüntüleme

Kurbanlık alırken dikkat!

Ziraat ve Orman Bakanlığı yaklaşan Kurban Bayramı evveli kurbanlık alacaklara yol gösterecek ‘kurban rehberi’ni yayımladı. Virüs sebebiyle yenilenen rehber, hayvanların sevklerinde, alımı ve satımı ile kesiminde ilgi edilmesi ihtiyaç duyulan hususlarla ‘HaySag-Hayvan Sihhati ve Refahı’ mobil programı ile ilgili yurttaşların bilgilendirilmesini içeriyor. Sıhhatli hayvanların dikkat çekici görünüşleri, kurbanlıkların {özellikleri} ve yaş tayini amacıyla bulguların bulunduğu söz hususu rehbere nazaran, kurban edilebilmesi amacıyla koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

KILLARI PARLAK OLSUN

Altı ayını tamamlayan koyun da bir yaşını doldurmuş benzer biçimde heybetli olması durumunda kurban edilebiliyor. Rehberde, sığır ve mandayla koyun ve keçinin küpesinin olup olmadığına bakılmasının önemi vurgulanırken, şu tavsiyeler yer aldı:

• Fazlaca zayıf, hamile veya yeni doğum yapmış hayvanlar olmamalı.

• Hayvanın kılları muntazam ve parlak, bakışları canlı olmalı.

• Yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı olmamalı. 

• Hayvanın kirli kokulu ishali ve burun akıntısı olmamalı. 

• Öksürük ve soluk darlığı yaşamamalı. 

• Etrafa karşı aşırı tepkili ya da oldukça duyarsız olmamalı. 

•  Vücudunda yara, şişlik ve ödemi olmamalı. 

• Hayvan varlığının devamı yönünden ilk olarak adam hayvanlar kurban olarak tercih edilmeli.

SADECE BİR KİŞİ ALABİLİR

Osman Yıldırım, ortaklı kesimlere dair, “İçeride et kesimi gerçekleştirdikten sonrasında yalnızca bir şahıs istikbal ve etini alıp gidecek” şeklinde konuştu.

RANDEVULU KESİM YAPILACAK

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Destek, bu yıl ‘randevulu’ kurban kesim sistemini uygulayacaklarını kaydederek, “Yığılmaya müsaade etmeyeceğiz” dedi. Destek “Vatandaşlar büyükbaşa 7 ortak giriyor. Eşi ve çocuklarıyla buraya geliyor. 100 dana amacıyla 3 bin 500 şahıs oluyor. Bunun önüne geçmek amacıyla hepimiz randevusunu alsın ve kesimini yapsın” dedi. 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama