2020-09-07T09:35:02+03:00
Ana Sayfa Dünya 7 Eylül 2020 402 Görüntüleme

Japonya’da tayfun alarmı: 8 milyon kişinin tahliyesi istendi

Kyodo ajansına gore, Haişen tayfununa karşı bölgenin kuzeyindeki Fukuoka, Kumamoto, Nagazaki, Oita, Saga ile güneyindeki Kagoşima, Miyazaki, Okinawa eyaletlerinde tahliye çağrıları yapılmış oldu.

AA’nın aktardığı habere gore, Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) yetkilileri, kuvvetli yağmur, güçlü yel, fırtına dalgalarına karşı bölge sakinlerinden azami tedbir almalarını istedi.

Kagoşima, Kumamoto, Miyazaki ve Nagazaki’de 17 şahıs yaralanırken, 142 bin evde enerji kesintisi ortaya geldi. Kyuşu’da 8 milyondan çok şahıs amacıyla tahliye emri yayımlandı.

Miyazaki Belediyesi, acil toplanma merkezlerinin kapasitelerinin yüzde 50 dolduğunu, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan toplumsal uzaklık tedbirleri kapsamında daha çok bireyin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Altyapı Bakanlığı, taşkınlara karşı 11 eyalette 73 barajda suyun boşaltıldığını ve temmuzda 14 bireyin yaşamını kaybetmiş olduğu taşkınlara sebep olan Kuma Nehri’nin tekrardan taşmasından korkulduğunu belirtti.

Diğer yandan Kyuşu bölgesinde yatırımları tespit edilen Toyota, Nissan ve Sony şeklinde Japon firmaları, çalışanlarının güvenliği amacıyla üretim tesislerini geçici olarak kapattığını belirtti.

Mobil operatörlerden SoftBank ve KDDI, Kagoşima ve Okinawa’da yaşanmış olan enerji kesintileri ve baz istasyonlarını bağlayan kabloların arızalanması sebebiyle iletişimin kesintiye uğradığını açıkladı.

Japonya Hava Yolları ile All Nippon Airways (ANA) bölümde 300’den çok tayyare seferinin askıya alındığını, Kyuşu {Demir} Yolları ile Batı Japonya {Demir} Yolları, birtakım noktalarda tren seferlerinin geçici olarak durdurulacağını belirtti.

Güneydeki ada eyaleti Okinawa ile Kagoşima’ya bağlı Amami-Oşima Adası’nı geride bıraktığımız Haişen tayfununun, piyasa gecesinden itibaren Kyuşu’nun batı sahilinden kuzeye ilerleyerek hafta içerisinde Kore Yarımadası’na erişmesi planlanıyor.

İlginizi çekebilir

Cepten korona tedavisi

Cepten korona tedavisi

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama