2020-07-14T08:16:45+03:00
Ana Sayfa Dünya 14 Temmuz 2020 364 Görüntüleme

Filistinli Mülteciler Ortak Komitesi’nden BM’ye İsrail’in üyeliğini gözden geçirme çağrısı

Filistin Kurtuluş Teşkilatı’ne bağlı Sığınmacı Halk Komitelerinin ve siyasal kümelerin da bulunduğu Filistinli Sığınmacılar Ortak Komitesi, Gazze’deki Birleşmiş Milletler Orta Doğu Hususi Koordinatörlük Büroyu (UNSCO) önünde bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Komite’nin Koordinatörü Mahmud Halef, BM’den İsrail’in internasyonal kararları ve yasaları devamlı ihlal etmesi karşısında daha etkili önlemler almasını istediklerini söyleyerek “İsrail’in BM üyeliği, bu kararlara saygı ve bağlılığına bağlıdır, bu nedenden dolayı İsrailin üyeliğinin tekrardan gözden geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

İsrail’in internasyonal hukuku çiğnemeye devam ettiğine ve bunların sonuncusunun da “ilhak planı” olduğuna işaret eden Halef, ilhak planıyla İsrail’in, Filistinlilerin topraklarını askeri güç kullanarak ele geçirme, bölgenin aslolan içeren Filistinlileri zorla yerinden etme ve onların yerine Yahudi yerleşimcileri bölgeye yerleştirmeyi amaçladığını kayıt etti.

Halef, 60’dan çok internasyonal karara karşın İsrail’in Yahudi yerleşim birimi inşa siyasetini sürdürdüğünü söyleyerek, “İsrail’in yerleşim birimleri inşa ederek uyguladığı yayılmacı politikası internasyonal hukuka aykırıdır. Bu politika Filistinlilerin haklarını çiğnemektir.” şeklinde konuştu.

İSRAİL’İN BATI ŞERİA’DAKİ BÖLGELERİ “İLHAK” PLANI

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak Ayı’ta Beyaz Saray’da açıklamış olduğu sözde Orta Doğu Sulh Planında, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ilişik Ürdün Vadisi üstündeki hâkimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

Netanyahu, 1 Temmuz’dan itibaren “ilhak” planını döneme sokmayı hedeflemiş, ABD idaresi ise planın uygulanmasında telaşlı davranılmamasını istemişti.

İsrail’de Netanyahu’ya yakınlığıyla tanınan Çevresel İş birliği Bakanı Ofir Akunis, 1 Temmuz’da İsrail radyosuna yapmış olduğu bildirimde, işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan birtakım mekanları Temmuz ayı başlangıcından itibaren “ilhak” etme planının gelişen bir tarihe ertelendiğini belirtmişti. Plana son halinin verilmesi amacıyla İsrail ve ABD’li yetkililerin görüşmelere devam ettiğini kaydeden Akunis, planın temmuz sonucunda yaşama geçirilmesini beklediğini ifade etmişti.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama