2020-08-20T11:08:22+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 20 Ağustos 2020 567 Görüntüleme

Evde kalan üniversiteliler doğal taşa değer kattı

Pandemi döneminde evde kalan mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar ve dizayn fakültelerinin alakalı lisans ya da yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler, Türkiye’nin ihracatta en önemli ürünlerinden natural taşa daha sık katma kıymet kazandıracak tasarımlara imza attı. Tecim Bakanlığı’nın desteği sayesinde düzenlenen, Amorf Doğaltaş Proje ve Dizayn Yarışması’na toplamda 398 müracaat olurken, ustalaşmış kategorisinde 202, talebe kategorisinde ise 196 dosya dereceye girmek amacıyla yarışacak. Türkiye’nin dünya natural taş rezervlerinin yüzde 35’ine mevcut olduğunu, Ege Bölgesi’nin natural taş ihracatında önder konumda bulunduğunu söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Idare Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, bu yarışmayla Türkiye’nin natural taşlarının işlenmiş ürün olarak ihracatını çoğaltmak ve Türk natural taşının prestijli projelerdeki yerini güçlendirmeyi hedeflediklerini kayıt etti.

PLATFORM OLACAK

EMİB, AMORF Natural Taş Dizayn ve Proje Yarışması, natural taş sektöründeki firmalarla bu sektöre ilgi duyan ustalaşmış ve talebe düzeyindeki tasarımcı, mimar ve iç mimarları buluşturacak bir platform oluşturmayı amaçlıyor. Yarışmayla bunun dışında natural taş ihracatında rekabet enerjisini artıracak ve dizayn yönünden kuvvetli, üretilebilir, katma sayısal değeri yüksek, etrafa duyarlı ve sürdürülebilir projelerin gelişimine ön ayak olunacak. 

10 PROJEYE 10’AR BİN TL PARA ÖDÜLÜ 

Mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar ve dizayn fakültelerinin alakalı lisans ya da yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerle mezunlarının katılımına açık olan AMORF Natural Taş Proje ve Dizayn Yarışması’nda, ustalaşmış ve talebe kategorilerinde, 10 projeye 10’ar bin TL para mükafatı verilebilecek. 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama